Orbán Viktor: ha nem lép az Európai Unió, a migráció fogja szétbomlasztani
A miniszterelnök szerint az előző Európai Bizottságnak nem sikerült megállítani sem a háborút, sem pedig a migrációt.
Orbán Viktor is részt vett az 50. alkalommal megrendezett Cernobbiói Fórumon Olaszországban, ahol a nemzetközi és olasz újságíróknak adott nyilatkozatában az Európa előtt álló legfontosabb kihívásokról beszélt. A miniszterelnök három fő problémát emelt ki: a béke megteremtését, a versenyképesség növelését, és a migráció kezelését.
Orbán szerint Európa elsődleges feladata a béke helyreállítása, ami nélkül nem lehet hosszú távon stabil fejlődést elérni. Kiemelte, az Európai Unió jelenlegi vezetése nem tudta megoldani a háborús konfliktusokat, ami akadályozza a kontinens gazdasági és politikai előrehaladását. Hangsúlyozta, a béke nélkülözhetetlen alap a további problémák megoldásához.
A versenyképesség kérdése kapcsán Orbán Viktor kiemelte, az Európai Unió jelenleg nem képes felvenni a versenyt sem az Egyesült Államokkal, sem pedig Kínával. Úgy fogalamzott, a soros magyar elnökség célja egy új versenyképességi paktum megalkotása, mely elősegítheti Európa gazdasági erősödését és stabilitását. Enélkül Orbán szerint Európa nem lesz képes megőrizni gazdasági pozícióit sem nyugati, sem keleti riválisaival szemben.
A harmadik nagy kihívás, melyet a miniszterelnök kiemelt, a migráció kérdése: szerinte az EU egy évvel ezelőtti, migrációval kapcsolatos szabályozása megbukott, és sürgősen új rendeletekre van szükség a probléma kezelésére. Orbán figyelmeztetett, ha nem sikerül hatékony megoldásokat találni, a migráció alááshatja az Európai Unió egységét és stabilitását.
NE HAGYD KI
A miniszterelnök bírálta az Európai Bizottságot, mely szerinte nem volt képes érdemi eredményeket felmutatni a fenti problémák kezelésében. Kijelentette, ennek ellenére „a brüsszeli elit döntése alapján” lényegében ugyanazt a bizottságot állították fel, mely nem tudta megoldani a válságokat.
A béketeremtésről szólva Orbán Viktor kifejtette, a béke elérésének kulcsa a kommunikáció, majd a tűzszünet megkötése. Véleménye szerint a béketárgyalások nem előzhetik meg a tűzszünetet, mivel az a feltétele a további egyeztetéseknek. Kiemelte, az elmúlt 30 év tapasztalatai is ezt mutatják: mindig a tűzszünet az első lépés a tartós béke megteremtéséhez.