Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,039 $

Orbán közölte, még mindig „nincs megállapodás” az orosz olajembargó kapcsán

Magyarország az egyetlen EU-s tagállam, mely blokkolja a hatodik nyugati szankciócsomag bevezetését, a miniszterelnök pedig hétfőn közölte, még mindig „nincs megállapodás” az ügyben.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az Európai Tanács kétnapos rendkívüli ülésére Brüsszelben 2022. május 30-án. Az állam- és kormányfõk többek között az elhúzódó ukrajnai háborúról, az azzal járó súlyos gazdasági válságról, illetve az energiaellátás biztonságáról tárgyalnak. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az orosz-ukrán háború kezdete után a Nyugat példátlan egységgel hozott meg olyan intézkedéseket, s vezetett be szankciókat, melyek kifejezetten az orosz gazdaságot célozzák, s melyek segítségével idővel ellehetetlenül, hogy Putyin finanszírozza ukrajnai háborúját.

Habár egészen az ötödik szankciócsomag bevezetéséig valóban megvolt az egység, a hatodik szankciócsomag bevezetése már nagyon régóta húzódik, mivel Magyarország blokkolja annak bevezetését az orosz olajembargóra vonatkozó pontja miatt. Soron kívül Illegális gyógyszerszállítmányt kapcsoltak le Békésben

Mint ismert, az EU keleti felén lévő országok, köztük Magyarország is függ az orosz olajtól, ám míg Szlovákia és Csehország új és alternatív megoldásokhoz folyamodott, s elfogadta az EU által adott engedményt a kivezetésre vonatkozóan, Magyarország a mai napig blokkolja a hatodik szankciócsomag bevezetését.

Orbán azzal érvel, hogy a szankciócsomag bevezetése felérne egy, „a magyar gazdaságra dobott atombombával”, ezért cserébe a miniszterelnök további 5 év türelmi időt, valamint 15-18 milliárd eurós beruházási tervet követel az Európai Uniótól.

Mivel ez az összeg irracionálisan magas ahhoz, hogy EU is elfogadja annak finanszírozását, az Európai Bizottság rendkívül kellemetlen helyzetbe került, tekintettel a tényre, hogy mind a 27 tagállamnak egységesen igennel kell szavaznia ahhoz, hogy a szankciócsomagot bevezethessék, ám Orbán nyilvánvalóvá tette, hogy egyedüliként megvétózza a javaslatot, így a mai, hétfői EU-s ülésen sem született meg a döntés a hatodik szankciócsomag bevezetéséről.

„Nem számítok arra, hogy a csúcstalálkozón megállapodás születik az Oroszország elleni uniós szankciók hatodik csomagjáról, de bízom benne, hogy utána sikerülni fog” – jelentette ki Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfő délután, az uniós tagállamok vezetőinek kétnapos brüsszeli tanácskozására érkezve.

Az elnök újságíróknak elmondta: az EU már öt szankciós csomagot sikerrel kidolgozott, „ez a munka sohasem könnyű és ugyanaz a helyzet a 6. csomaggal is”. Mint mondta, a bizottság és az EU soros francia elnöksége az elmúlt öt napban azon dolgozott, hogy előrelépjen ezzel a tervezettel – amely szerinte kezd kiforrottá válni -, de megállapodást még nem sikerült elérni. „A tagállamokhoz intézett felhívásom nagyon világos. A siker kulcsa: szolidaritás Ukrajnával és az uniós egység” – idézte Von der Leyent az MTI.

Magyarországnak jó az a megoldás, amelyet az Európai Tanács választani kíván, hogy az embargó a tengeri szállításon érkező, Oroszországból érkező olajra terjedjen ki, a vezetéken érkezőre pedig ne – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, az uniós tagállami vezetők soron kívüli, kétnapos csúcstalálkozójára érkezve hétfőn.

Orbán újságíróknak nyilatkozva kijelentette: Magyarországnak ez jó megoldás, ami azt jelentené, hogy nem dobják le az atombombát a magyar gazdaságra, hanem tud működni továbbra is, ahogy eddig. Kiemelte: a vita tétje az, hogy ha az Oroszországból csővezetéken érkező olajszállítással valami történne, vagyis nem érkezik vezetéken orosz olaj, akkor legyen Magyarországnak joga tengeren keresztül beszerezni és másként eljuttatni azt az országba.

„Ez a garancia, ami nekünk kell. Ha ma elérem azt a garanciát, amit kértünk, akkor biztonságban vagyunk” – fogalmazott a kormányfő. Kérdésre válaszolva közölte: Magyarország kész támogatni az Európai Unió Oroszországgal szemben bevezetni tervezett hatodik szankciós csomagját, ha abban szerepel megoldás a magyar energia-ellátás biztonságának szavatolására. „A jelenlegi javaslat azonban rossz. Előbb megoldásokra van szükség, majd a szankciókra” – húzta alá.

A miniszterelnök elmondta: az uniós szankciókból profitot a nyugat-európai olajcégek gyűjtenek be elsősorban, ami azt jelenti, hogy ők a szankciós politika legnagyobb nyertesei. Magyarország extraprofithoz nem tud jutni, mert olyan beruházásokat, köztük csővezeték építését és az olajfinomítók átalakítását kellene végrehajtania, ami nagyon sok pénzbe kerülne. A termék pedig végül drágább lenne a magyar embereknek, mint a mostani – mondta. „Ezt nem engedjük, hogy bekövetkezzen” – hangsúlyozta  Orbán Viktor.

Zidane is nemet mondhat a Bayern Münchennek, a Manchester United edzője lehet

Zinedine Zidane-ról is lemaradhat a Bayern München, miután a hírek szerint a francia legenda szívesebben ülne le a Manchester United kispadjára, ahol Erik Ten Hagot válthatja.