Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,21 Ft
Euró
394,62 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
62,206 $

Oltványkereskedőket bírságolt meg a Nébih

Több mint másfél millió forintos bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tíz esetben gyümölcs- és szőlőoltványokkal való szabálytalan kereskedés miatt.

Tarcal, 2012. február 15. Szilvási Attiláné fenyõfa vizes fûrészporába ágyazza az elkészült szõlõoltványokat. A Tokaji borvidék legnagyobb oltványkészítõje, Szabó Lajos manufaktúrájában elkezdõdött a hagyományos tokaji borszõlõk oltása. Az idén készülõ háromszázezer darab felét a Tokaji borvidék szlovákiai részére készíti, felét pedig hazai termelõknek. MTI Fotó: Balázs Attila
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Több mint másfél millió forintos bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tíz esetben gyümölcs- és szőlőoltványokkal való szabálytalan kereskedés miatt.

A Nébih az elmúlt hetekben 130 árust és majdnem 9400 szaporítóanyagot ellenőrzött a kormányhivatalokkal együttműködve. Soron kívül Helyszíni fotókon a Ferihegyi repülőtérre vezető úton történt halálos baleset

A kifogások legnagyobb része hiányos jelölésekre, nyomonkövethetőségi, minőségi hibákra vezethető vissza. Csaknem 3 ezer ismeretlen eredetű oltványt meg kellett semmisíteni.

Előfordult, hogy a kereskedők életképtelen csemetéket árultak, méghozzá alig olcsóbban, mint a megbízható kertészetek. Volt, aki átírta az oltvány címkéjén a növény fajtáját, vagy a piacra érve tüntette föl, holott azt csak a kitermesztéskor lehet biztonságosan megállapítani. A legmeghökkentőbbnek a Nébih azt találta, amikor mogyoróbokrot akartak magnóliaként eladni.

A szabálytalanságok miatt a közlemény hangsúlyozza, hogy szaporítóanyagot csak megbízható helyről szabad venni. A csalás évek múlva derül ki, amikor a növény termést hoz, az ismeretlen eredetű növények ráadásul növényi károsítókat is terjeszthetnek – tették hozzá.

Izrael felbőszítheti Iránt a robbanások után

Egyre több forrás számol be arról, hogy izraeli rakéták csapódhattak be Irán területén, ahol többek között nukleáris létesítmények is találhatóak.