Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,60 Ft
Euró
393,11 Ft
Font
458,58 Ft
Bitcoin
64,053 $

Nyugdíjkorhatár-emelés: a szakértő szerint „teljesen abszurd” gondolat

A magányosság, a romló egészségi állapot, illetve a betegség első jeleinek figyelmen kívül hagyása is nehezíti az idősek helyzetét.

Fotó: Twenty20
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Nyugdíjas Parlament Országos Elnöke, Karácsony Mihály kijelentette, miszerint nagy hiba lenne a nyugdíjkorhatár emelése, amelyet az erre vonatkozó adatok is alátámasztanak, hozzátéve, hogy a betegségek mellett a magányosság is ronthatja az idősek egészségérzetét.

Magyarországon a férfiak harmincnyolc százaléka nem éri meg a nyugdíjkorhatárt, emellett nagy különbség figyelhető meg a férfiak és a nők között az egészségben eltöltött évek tekintetében is, amely előbbi esetében átlagosan 61,7 évnek mondható. Soron kívül Bosszúból vertek meg egy megbilincselt rabot a börtönőrök Miskolcon

Azonban területi alapon vizsgálva újabb eltérés mutatkozik meg: Észak-Magyarországon 57,2, Budapesten viszont 65,7 évet töltenek egészségben a férfiak, ez pedig azt jelenti, hogy amikor elérik a nyugdíjba vonulás korhatárát, a 65 évet, általában már nincsenek megfelelő egészségi állapotban.

„Sokan azon gondolkodnak, hogy miként lehetne a nyugdíjkorhatárt tovább emelni, és mi ezt teljesen abszurdnak tartjuk. Amikor ilyen statisztikailag igazolható tényszámok állnak rendelkezésre, akkor nagy hiba lenne a nyugdíjkorhatárt tovább emelni” – mondta az elnök.

Pusztai Erzsébet orvosszakértő az ATV Híradó riportjában azt is elmagyarázta, miszerint a férfiak hajlamosabbak gyengeségnek tekinteni azt, amikor elkezdik tapasztalni a betegségre utaló első jeleket, ezért halogatják, hogy orvoshoz menjenek.

Elmondása szerint ez lehet az egyik oka annak, hogy a férfiak 38 százaléka nem éri meg a nyugdíjba vonulást, mindemellett az is rontja a helyzetet, hogy a szorongást és a mentális panaszokat nem tekintik komoly problémának, ezáltal ritkán kérnek segítséget.

Ennek következménye, hogy hajlamosabbak az alkoholizmusra, a drogfüggőségre és egyéb függőségekre, amely egyrészt betegségekhez vezethet, másrészt az elmagányosodás következményét is magával hozza.

Bereczki Enikő generációs szakértő úgy véli, hogy a családok zsugorodása is egyik oka lehet az idősek elmagányosodásának, ugyanis a mostani idős generációnál azt lehet látni, hogy egyre kevesebb gyermekük és unokájuk van, emellett nincsenek sokan a környezetükben, akikre támaszkodhatnának.

Majd hozzátette, az egészségügyi problémák mellett az is gondot jelent, hogy az idősek nem érzik magukat fontosnak, ennek leküzdésében pedig a fiatalabb generáció tud segíteni, támogatást és megértést nyújtva számukra.

Magyar Péter pártja három kerületben indulhat Budapesten

Több, egymástól független forrás értesülései alapján a Tisza Párt Újbudán, Rákospalotán és Budafok-Tétényben indít saját polgármester-jelöltet.