Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Nincsenek olyan eszközök a FIFA és UEFA kezében, mint amelyet hangoztatnak

A FIFA és az UEFA is súlyos szankciókat helyezett kilátásba az Európai Szuperliga létrehozatala kapcsán, ám nagyon úgy tűnik, hogy ezek nem többek üres szavaknál.

Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA elnöke felszólal az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA 45. kongresszusán a svájci Montreux-ben 2021. április 20-án. MTI/EPA/UEFA/Richard Juilliart
Sport

Nagy Noel

Szerkesztő

Előzmény:

  • 12 európai topcsapat a hétvégén jelentette be, hogy Európai Szuperliga néven új bajnokságot indítanak augusztustól.
  • A terv heves ellenérzéseket váltott ki a futballközösségből, sorra szólaltak fel ellene a különböző szereplők, míg a FIFA és az UEFA szankciókkal fenyeget.
  • Nagy-Britannia kultúrális minisztere már állami beavatkozást is kilátásba helyezett.
  • Mindeközben a Premier League csapatkapítányi sürgősen gyűlést hívtak össze a helyzet megvitatására.

Horváth Gábor, a FIFPRO (Hivatásos Labdarúgók Nemzetközi Szervezete) magyarországi tagszervezetének főtitkára az Indexnek adott interjújában fejtette ki ugyanis, hogy számos szankcióra, amelyet belengettek a klubok és a játékosok ellen, szimplán nincs lehetősége a futball globális és kontinentális szabályozószerveinek.

Az egyik ilyen, hogy adott esetben megtiltanák a Szuperliga-csapatokban futballozó játékosoknak, hogy részt vegyenek a válogatott mérkőzéseken. Horváth elmondása szerint erre viszont nincs jogalapjuk, így ez nem több fenyegetőzésnél: Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

„Egyik sem tilthatja meg, hogy bárki részt vegyen egy válogatott mérkőzésen, aki nem követett el fegyelmi vétséget. A játékosok a munkáltatójuk utasításait hajtják végre, ráadásul a labdarúgóknak semmilyen ráhatásuk nem volt az eseményekre”

Ezt a helyzetet az befolyásolja elsősorban, hogy a focisták a klubbal állnak munkajogviszonyban, nem az UEFA-val és a FIFA-val. Így amennyiben egy futballista úgy dönt, hogy részt vesz a Szuperligában, nem áll jogi módjában a szövetségeknek, hogy megtiltsák a részvételt a nemzetközi tornákon, mivel ahhoz fegyelmi vétséget kell elkövetni.

A játékosok ráadásul szerződésszegést követnének el azzal, ha megtagadnák a részvételt a Szuperligában, ugyanis eleve nem ők szabják meg, hogy a klub melyik kupába nevez be és mint Horváth is kiemelte, valamennyi játékos szerződésében nem garantált, hogy csakis a Bajnokok Ligájában szerepel évről évre.

Mivel a futballisták munkavállalónak tekinthetők, ezért munkáltatóik, vagyis a klub utasításait kell követniük, amelyet a hatályos munkajogi szabályok alapján csak abban az esetben tagadhatnak meg, ha jogellenes vagy bűncselekmény az utasítás.

Horváth viszont kifejtette, hogy jelen helyzetben még csak nem is jogszabályon alapuló, hanem sajátos szabályrendszerről beszélhetünk, így lényegében a játékosnak nem áll módjában megtagadni az adott mérkőzésen való szereplést, mert az szerződésszegésnek minősülne.

A Szuperliga ötletére kitérve Horváth Gábor mindössze annyit mondott, hogy nem áll rendelkezésre jelenleg megfelelő információ arra, hogy megítéljük, van-e létjogosultsága a bajnokságnak, de mint mondta, a történelemben „az újítók a legtöbbször nem voltak népszerűek, de nélkülük a világ kevésbé fejlődött volna”.