Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,28 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
64,373 $

Népirtás vádjával ítélték el a bíróságon a kambodzsai Vörös Khmer utolsó élő vezetőjét

A 91 éves Khieu Samphant több mint 40 évvel azután ítélték el, hogy Pol Pot brutális rezsimje megbukott.

Fotó: Wikimedia Commons/Clay Gilliland
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ENSZ által támogatott kambodzsai Vörös Khmer-törvényszék helybenhagyta a rezsim utolsó életben maradt vezetője ellen népirtás vádjában hozott ítéletet, így 40 évvel Pol Pot brutális rezsimjének bukása után felelősségre vonják a Vörös Khmer utolsó életben maradt vezetőjét.

A bíróság elutasította a 91 éves Khieu Samphan fellebbezését az ügyben, a Guardian jelentése szerint pedig várhatóan ez az utolsó ítélet a bíróság részéről az ügyben. Samphan akkoriban államfő volt, s 2018-ban a bíróság kimondta, hogy a volt államfő bűnös: Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

  • emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények;
  • a genfi egyezmények súlyos megsértése;
  • valamint a vietnámi etnikai kisebbséghez tartozók elleni népirtás vádjában.

A Vörös Khmer mozgalom véres diktatúrája alatt becslések szerint mintegy 1,5-2 millió embert gyilkoltak meg a tömeges kivégzések, a szándékos éheztetés, valamint a munkatáborokba hurcolás által – ez pedig kétségkívül a 20. század egyik legbrutálisabb atrocitása volt.

Mire azonban a rendszert sikerült megdönteni 1979-ben, Kambodzsa lakosságának közel 25 százaléka (!) életét vesztette: becslések szerint mintegy 20 ezer vietnámi, illetve 100-500 ezer muszlim volt a halálos áldozatok között. Kong Srim, a Vörös Khmer-üggyel foglalkozó bírósági kamarai elnök szerint Khieu Samphan ügye „az egyik legtragikusabb és legkatasztrofálisabb időszakban történt legszörnyűbb események közül csupán néhányat érint”.

A Vörös Khmer uralma alatt a polgári lakosságtól szándékosan megtagadták az alapvető szabadságjogokat, s rendkívül kegyetlen módon bántak velük. Akkoriban a félelem uralkodott a lakosság körében a tömeges gyilkosságok, kínzások, erőszak, üldözés, kényszerházasság, kényszermunka, erőszakos eltűnések és egyéb embertelen bánásmódok okán.

Noha a volt államfő benyújtotta fellebbezését az ügyben, a bíróság elutasította azt, s kimondta, hogy helybenhagyja az életfogytiglani börtönbüntetés kiszabását. Az eljárás elképesztően sokáig tartott, ráadásul a fő elkövetők már meghaltak, mire bíróság elé állították volna őket: 1998-ban ugyanis meghalt Pol Pot, az első számú gyanúsított.

Az ügymenet lassúságát az is jelzi, hogy az ügyet vizsgáló bíróságot 1997-ben állították fel, kambodzsai és nemzetközi bírák bevonásával, a teljes perköltség pedig 330 millió dollárra rúg. Az ítéletben hangsúlyozták, Samphan „bátorította, felbujtotta és legitimálta” azt a bűnös politikát, mely a civilek „tömeges halálához vezetett”, beleértve a gátak és hidak építésére munkatáborokba hurcolt emberek millióit, illetve a vietnámi kisebbség elleni népirtást.

A buddhista szerzeteseket kitagadták, erőszakosan bántak velük, míg a muszlimokat arra kényszerítették, hogy egyenek sertéshúst. Amikor 1975 áprilisában a főváros, Phnompen városát erőszakkal kiürítették, a város lakóit vidéki munkatáborokba hurcolták, ahol embertelenül kemény munkára fogták őket, s ha nem a munkába, akkor az éhezésbe, vagy a pusztító útjukra indult betegségekbe haltak bele.