Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,964 $

Rekordot döntött az üvegházhatású gázok szintje

Az üvegházhatású gázok koncentrációja tavaly rekordot döntött, és a világ „messze lemaradt” az emelkedő hőmérséklet korlátozásától – közölte hétfőn az ENSZ, rámutatva, milyen feladat előtt állnak a veszélyes mértékű felmelegedés elkerülését célzó glasgow-i klímatárgyalások.

Fotó: Unsplash/NOAA
Greenbox

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) jelentése szerint a szén-dioxid szintje 2020-ra 413,2 ppm-re emelkedett, ami az elmúlt évtized átlagos üteménél nagyobb emelkedést jelent, annak ellenére, hogy a világjárvány miatti zárlatok idején átmenetileg csökkent a kibocsátás.

Petteri Taalas, a WMO főtitkára szerint a gázok jelenlegi növekedési üteme a 2015-ös párizsi megállapodásban kitűzött, az iparosodás előtti átlaghoz képest 1,5 Celsius-fokkal magasabb hőmérséklet-emelkedést „jóval meghaladó” hőmérséklet-emelkedést eredményezne ebben az évszázadban. Soron kívül Illegális gyógyszerszállítmányt kapcsoltak le Békésben

„Nagyon messze vagyunk a céltól. Újra kell gondolnunk ipari, energetikai és közlekedési rendszereinket, valamint egész életmódunkat” – tette hozzá, és a vasárnap kezdődő COP26 konferencián a kötelezettségvállalások „drámai növelésére” szólított fel.
A skót Glasgow az utolsó simításokat végezte a klímatárgyalások előtt, amelyek a világ utolsó esélyét jelenthetik arra, hogy a globális felmelegedés a párizsi megállapodásban meghatározott 1,5-2 Celsius-fokos felső határon belül maradjon.

„Nagyon, nagyon kemény lesz ez a csúcstalálkozó. Nagyon aggódom, mert lehet, hogy rosszul sül el, és nem sikerül olyan megállapodást kötnünk, amilyenre szükségünk van. Nagyon-nagyon nehéz, de szerintem meg lehet csinálni”

– mondta Boris Johnson brit miniszterelnök egy gyerekekkel tartott sajtótájékoztatón.

A német kormány eközben bejelentette, hogy Angela Merkel kancellár Glasgow-ba utazik, hogy részt vegyen a találkozón. A bolygó tétje óriási – többek között a világ gazdasági megélhetésére gyakorolt hatás és a globális pénzügyi rendszer jövőbeli stabilitása – írja a Reuters.

Szaúd-Arábia koronahercege szombaton közölte, hogy a világ legnagyobb olajexportőre 2060-ra – 10 évvel később, mint az Egyesült Államok – el kívánja érni a főként fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó üvegházhatású gázok „nettó nulla” kibocsátását.