Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A NATO szerint szó sem lehet arról, amit az oroszok követelnek

A NATO szerint szó sem lehet arról, amit az oroszok követelnek

A NATO szerint szó sem lehet arról, amit az oroszok követelnek
Vlagyimir Putyin orosz (j) és Hszi Csin-ping kínai elnök (b) a II. világháborúban a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulójának alkalmából tartott győzelem napi díszszemlén a moszkvai Vörös téren 2025. május 9-én. MTI/AP/Ria Novosztyi pool/Mihail Koritov

Vlagyimir Putyin egyik legfontosabb követelését utasította el a NATO, ami újabb vitás helyzetet teremthet.

A NATO tisztviselői elutasították Oroszország azon követelését, hogy a szövetség állítsa le keleti irányú bővítését – számolt be a részletekről a Radio Free Europe / Radio Liberty meg nem nevezett NATO-forrásokra hivatkozva. A tisztviselők szerint a fentebb említett kérés még csak téma sem volt a közelmúltban, sem korábbi NATO-üléseken. A The Kyiv Independent azt írja, egy ilyen döntés csak a tagállamok teljes egyetértésével születhetne meg, ami jelenleg irreálisnak tűnik.

Az ügy hátterében az áll, hogy a Reuters jelentése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök a háború befejezésének feltételeként többek között egy írásos garanciát is megkövetelne a NATO bővítésének leállításáról. Ezt a követelést azonban a szövetség illetékesei nem tartják tárgyalási alapnak, hanem legfeljebb „elméleti vitaként” kezelik, ami aligha lesz elegendő Moszkva számára.

A NATO diplomatái arra hivatkoznak, hogy a nemzetközi jog értelmében minden államnak joga van szabadon megválasztani, hogy melyik szövetséghez kíván csatlakozni. Ezt erősítik meg többek között az 1949-es Észak-atlanti Szerződés, az 1969-es Bécsi Egyezmény, valamint az 1975-ös Helsinki Záróokmány is. Ezen rögzített dokumentumok szerint Moszkva követelése jogilag sem elfogadható.

Egyes nyugati politikai szereplők

Ugyanakkor egyes nyugati politikai szereplők megértőbb hangot ütöttek meg. Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja például úgy nyilatkozott, hogy a NATO keleti bővítésével kapcsolatos orosz aggodalom „érthető”. Hozzátette ugyanakkor, Ukrajna tagsága jelenleg „nincs napirenden”, amit Donald Trump amerikai elnök sem támogat.

Ukrajna hivatalosan 2022 szeptemberében kérte felvételét a NATO-ba, akkor már javában zajlott az oroszok által indított invázió. A csatlakozási kérelmet a tagországok eddig nem fogadták el, mivel nincs egységes álláspont az ügyben, többek között a magyarok is nemet mondtak. Ennek ellenére Ukrajna vezetése, köztük Andrii Sybiha külügyminiszter, elutasította, hogy országának NATO- vagy EU-tagságáról való lemondása bármilyen békemegállapodás feltétele legyen.

A NATO és tagországai tehát határozottan kitartanak amellett, hogy a szövetség nyitva áll minden demokratikus ország előtt, amely megfelel a csatlakozási feltételeknek. Ezzel viszont Oroszország azon törekvését is visszautasítják, mely szerint kívülről befolyásolja más államok külpolitikai döntéseit.