Bill Nelson adminisztrátor úgy véli, Kína arra törekszik, hogy “saját”, erőforrásokban gazdag területet keressen, majd sajátítson ki. Ennek okán pedig a következő két év kulcsfontosságú lesz az amerikai-kínai űrversenyben.
A Guardian jelentése szerint a NASA adminisztrátora figyelmeztetett, az Egyesült Államok űrversenyben áll Kínával, s az USA-nak “vigyáznia kell”, hogy riválisa nem kapjon erőre és meg se próbálja uralni a holdi erőforrásokat. Bill Nelson, a NASA adminisztrátora, egykori űrhajós és floridai szenátor arra is kitért, hogy Kína előbb-utóbb “magáénak vallhatja” a Hold erőforrásban gazdag területeit.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti verseny egyre csak élesedik, s a következő két évben főlhet el, hogy melyik ország lesz képes előnyhöz jutni. Nelson a Politicónak adott interjújában úgy fogalmazott:
“Ez tény: űrversenyben vagyunk. És az is igaz, hogy jobb, ha vigyázunk, nehogy a tudományos kutatás ürügyén eljussanak egy helyre a Holdon. És az sem kizárt, hogy azt mondják: ‘Maradjatok távol, mi itt vagyunk, ez a mi területünk'”.
Aggodalmai alátámasztására példaként a dél-kínai-tengeri szigetekkel kapcsolatos kínai agressziót említette, emlékeztetve, hogy Peking katonai támaszpontokat létesített a területen. A kínai űrprogram előrehaladását az is bizonyítja, hogy tavaly Föld körüli pályára állítottak egy űrállomást, s több, mintákat begyűjtő küldetést is végrehajtottak.
A program harmadik fázisában pedig terveik szerint egy autonóm holdi kutatóállomást is létrehoznának a Hold déli pólusának közelében, valamikor 2025-ben. A kínai kormány decemberben még ennél is tovább ment tervezés szintjén, és megosztották elképzeléseiket annak kapcsán, hogy hogyan eszközölnének egy holdra szállást, s hogy miként alakítanának ki infrastruktúrát a bolygón.