Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
393,34 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
66,743 $

Nanorészecskés borítással védhetőek ki a kellemetlen foggyulladások

Habár a fogszuvasodásokért a szervezetünkben található baktériumok a felelősek, teljes kiirtásuk mégsem lenne célravezető, mivel többségük az emésztési folyamatok nélkülözhetetlen kulcsszereplői.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a fogszuvasodásokért a szervezetünkben található baktériumok a felelősek, teljes kiirtásuk mégsem lenne célravezető, mivel többségük az emésztési folyamatok nélkülözhetetlen kulcsszereplői.

Nemrég egy vadonatúj technológia fejlesztésébe kezdtek, amely értelmében nanorészecskés burkolat segítségével a hasznos mikroorganizmusok károsítása nélkül előzhető meg az üreges fogak kialakulása. Soron kívül Kibillent a Balaton, elöntötte a víz a badacsonyi strandot

Lyukas fogak általában akkor jönnek létre, amikor a Strepotococcus mutanshoz hasonló baktériumok vastag biofilmréteget, vagyis lepedéket alakítanak ki fogaink felületén. Mindezeknek köszönhetően káros savakat termelnek, amik könnyedén feloldják a fogzománcot.

Korábban cink-oxiddal, réz-oxiddal és ezüsttel próbálták meg a tudósok semlegesíteni ezeket a mikrobákat, egyetlen probléma csupán az, hogy a szervezet számára hasznos baktériumokat ugyanúgy elpusztították velük.

A chicagói Illionisi Egyetem kutatócsapata egy teljesen más megközelítési módot választott, ugyanis a közvetlen megsemmisítés helyett a biofilmréteg formálódásának megakadályozását vették célba, odafigyelve a mikroorganizmusok egészségének megőrzésére.

A Dr. Russell Pesavento vezetésével elvégzett kísérletek alatt a cérium-oxidból készült nanorészecskék hatásait vizsgálták. Igaz, hogy korábban már bebizonyították, hogy a biofilm-képződés ellen a részecskékkel nem lehet védekezni, azonban az egyetem szakemberei ezt már tudták, és egy radikálisan eltérő eljárással hozták létre az anyagot, mégpedig cérium-ammónium-nitrát és cérium-szulfát vízben való feloldásával.

A laboratóriumi tesztek során polisztirén lemezre Strepotococcus mutans kolóniákat oltottak, amelyeket cukorral tápláltak, ezáltal biofilmréteg keletkezett. Amint a lemezekre cérium-oxid nanorészecskéket applikáltak, a biofilmek termelődése 40%-kal visszaesett.

A leggyakrabban használt szuvasodás elleni ezüst-nitrátnak semmilyen pozitív hatásai nem voltak a lepedékre ugyanilyen körülmények között, a cérium-oxid ezen felül kevésbé bizonyult mérgezőnek az előbbi anyaghoz képest. Még rengeteg vizsgálatot kell elvégezniük ahhoz, hogy kijelenthessék, működik a módszer, viszont nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben a cériumot fluoriddal ötvözve a páciensek fogára festve teljesen vissza lehet majd állítani a zománc eredeti állapotát.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/specialis-injekcioval-javitottak-vak-egerek-latasan-a-modszer-akar-embereknel-is-mukodhet/

Májusban újabb területen lesz fizetős a parkolás Budapesten

A Sashegyen április 2-től kell fizetni a parkolásért, míg Zuglóban május elejétől indul a próbaüzem, amit rövidesen a fizetős üzem követ majd.