Új ötletet talált ki Nagy-Britannia: nyomkövetőt tennének a migránsokra
A ruandai menekültjárat ügye kudarcba fulladt, de britek nem fogytak ki a forradalmi megoldásokból.
A belügyminisztérium új kísérlete szerint elektronikusan megjelölhetnének néhány menedékkérőt, akik kis csónakokon vagy teherautók hátuljában érkeztek az Egyesült Királyságba.
A 12 hónapos kísérlet az Egyesült Királyságból való kitoloncolásra váró felnőtteket érintheti, akik a kormány által „veszélyesnek vagy szükségtelennek” nevezett útvonalakon érkeztek.
Elsőként valószínűleg azokat az embereket fogják megjelölni, akik a héten sikeresen megtámadták a Ruandába történő kitoloncolásukat.
A kritikusok szerint a terv bűnözőkként kezeli az üldöztetés elől menekülőket.
A belügyminisztérium szerint a csütörtökön Angliában és Walesben megkezdett kísérlet azt vizsgálja, hogy a címkézés segít-e fenntartani a rendszeres kapcsolatot a menedékkérőkkel, és hatékonyabbá teszi-e a kérelmük elbírálását. Emellett adatokat fognak gyűjteni arról is, hogy hányan szöknek meg.
A megjelölt személyeket kijárási tilalom alá helyezhetik, és azokat, akik nem tartják be a feltételeket, visszavihetik az őrizetbe, vagy büntetőeljárás alá vonhatják.
Az iránymutatás szerint azoknál, akiket tájékoztatnak arról, hogy ki fogják őket toloncolni az Egyesült Királyságból, nagyobb lehet a szökés kockázata, és kevésbé ösztönzik őket a bevándorlási óvadék feltételeinek betartására.
Nem világos, hogy pontosan hogyan döntenek majd arról, hogy kit jelöljenek meg, de a belügyminisztérium iránymutatása szerint a gyermekek és a terhes nők nem tartoznak ide.
Az ügyintézőknek azt is mérlegelniük kell, hogy az eszköz súlyos kárt okozna-e az illető mentális vagy fizikai egészségében, illetve hogy az illető kínzás vagy modernkori rabszolgaság áldozata volt-e már.
Az iránymutatás szerint azonban ezek a tényezők önmagukban nem tiltják a címkézést.
A helymeghatározó eszközzel rendelkező személyeknek rendszeresen személyesen kell jelentkezniük egy bevándorlási központban vagy rendőrőrsön.
(BBC)