Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Egymilliárd forintért kelt el a Mona Lisa tökéletes másolata

Hatalmas aukciót bonyolított le a párizsi Christie’s aukciós ház, ugyanis 2.9 millió euróért, mintegy 1 milliárd forintért adták el Leonardo da Vinci mesterművének tizenhetedik századi másolatát.

Az Osere néven alkotó Sergio Rossi olasz utcamûvész A beteg társadalom címû, Leonardo da Vinci híres festménye, a Mona Lisa inspirálta mûvével Milánóban 2020. március 6-án. Olaszországban 148-ra emelkedett a tüdõgyulladást okozó újkoronavírus-járvány halálos áldozatainak száma. MTI/EPA/ANSA/Paolo Sailmoirago
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az aukciós ház szóvivője „őrületnek” nevezte az aukciót, amely abszolút rekordnak számít a Christie’s és a Mona Lisa másolatok történetében is – írja a The Straits Times. Hozzátette: ez is igazolja, hogy mekkora imádat övezi a legendás festményt és Leonardo munkásságát.

A szóvivő beszámolója szerint 14-en licitáltak a festményért egy nemzetközi aukció keretében, amely az utolsó órába lépve pörgött fel igazán: a tétek 500 ezer euróról 2.4 millió euróra emelkedtek, a legutolsó licit volt végül a nyertes a 2.9 millió euróval. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Ezen Mona Lisa festménynek megvan a maga különleges történte, amelyet csak „Hekking Mona Lisának” szoktak nevezni művészi körökben. A festményt még az ötvenes években vásárolta meg egy francia műgyűjtő, Raymond Hekking még egy nizzai antikváriumból.

Hekking meg volt róla győződve, hogy ez az eredeti műalkotás, és mindent meg tett annak érdekében, hogy a műgyűjtőket, a médiát és a szakértőket meggyőzze, hogy a reneszánsz olasz festő eredeti művét vásárolta meg.

Azóta megállapításra került, hogy ez bizony nem az eredeti, hanem sokkal inkább egy száz évvel később készült másolat, amelyet az 1600-as évek elején festhették. Egyszerű volt a bizonyítás: Leonardo eredeti festményét fára, még a replikát vászonra festették.

Az eredeti, Leonardo da Vinci által festett műalkotás jelenlegi a párizsi Louvre múzeumban tekinthető meg, azt egyáltalán nem lehet megvásárolni. A történelem legnagyobb aukciója is Leonardo festményéhez, a Salvator Mundihoz köthető, azt 450 millió dollárért, mintegy 131 milliárd forintért adták el.