Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,94 Ft
Euró
395,07 Ft
Font
462,34 Ft
Bitcoin
62,872 $

Új javaslatot tett az Európai Unió, jöhetnek a „mini Schengen-övezetek” a Nyugat-Balkánra

Egyre nagyobb akarat mutatkozik az Európai Unió részéről a nyugat-balkáni országok integrálására, ennek folyamata azonban meglehetősen lassú.

Zoran Tegeltija boszniai miniszterelnök, Aleksandar Vucic szerb államfõ, Dimitar Kovacevski észak-macedón miniszterelnök, Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bõvítésért és szomszédságpolitikáért felelõs tagja, Dritan Abazovic montenegrói és Edi Rama albán kormányfõ (b-j) az Open Balkan elnevezésû csúcstalálkozón az észak-macedóniai Ohridban 2022. június 8-án. MTI/EPA/Georgi Licovszki
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

A teljes uniós tagságot egyelőre helyettesíteni kívánó legújabb ötlet úgynevezett „mini Schengen-övezetek” létrehozása lenne, amelyet egyelőre elsősorban Észak-Macedónia, Albánia és Szerbia támogatnának – írja az Euronews.

Mint a brüsszeli lap írja, ezen három ország olyan szabadpiacot akar létrehozni, amely az áru, a tőke és az emberek szabad mozgását tennék lehetővé. Ehhez már megkezdték a munkavállalói engedélyek egységesítését és a határátkelés egyszerűsítését egymás között. Soron kívül Terrorelhárítási Központ: a TEK a magyar emberek biztonságát garantálja

Montenegró és Bosznia-Hercegovina vezetői is elutaztak a „Nyílt Balkán” kezdeményezést megtárgyaló csúcstalálkozóra, egyelőre viszont nem tudni, hogy e két ország is támogatja ezt az alternatív megoldást.

A nyugat-balkáni integráció egy ideje megakadt, az Európai Unió nem tudott előrelépni az idők során. A legközelebb jelenleg Albánia és Észak-Macedónia áll az uniós tagsághoz, ám nem tudnak belépni Bulgária tiltakozása miatt.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

Szófia elsősorban Szkopjével szemben emelt kifogásokat, külső szemlélőnek bagatellnek tűnő történelmi és nyelvi kérdések miatt. Mivel Albánia tagsága az észak-macedónokéhoz kötött, ezért egyikőjük sem tud addig belépni, míg Bulgária nem enyhül.

Szerbia, Montenegró és Bosznia-Hercegovina integrációja még ennyire se haladt előre, noha az előbbi kettő is már több mint egy évtizede beadta a tagsági kérelmét. Szerbia kapcsán sokan viszolyognak az unióban, hogy túl erős Belgrád kapcsolata Oroszországgal.

Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítéspolitikai biztosa viszont elkötelezett a nyugat-balkáni integráció mellett, Bulgáriába is gyakran utazik annak érdekében, hogy enyhítse az ellentéteket. Most pedig a Nyílt Balkán kezdeményezést ünnepelte:

„Nagyon üdvözlöm a megújult szándékot a nyugat-balkáni vezetőktől a regionális integráció felé. Az Oroszországgal zajló háború ébresztőként szolgált Európának, hogy felgyorsítsa az uniós felvételi eljárást, mely egy geostratégiai befektetés egész Európa stabilitásába és biztonságába”