Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,246 $

Ostrom alá vett egy ellenállókkal teli várost a mianmari hadsereg, de a helyiekben emberükre akadtak

A mianmari hadsereg múlt héten tört be Mindat városába, ahol egy helyi félkatonai szervezet szívósan ellenáll a fegyveres erőknek.

Illusztráció / MTI/EPA
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Mindat lakosságának nagy része a környező erdőkbe menekült, miután a hadsereg aknavetőkkel és rakétákkal kezdte lőni a várost. A helyi önkéntesek szerint sürgősen segítségre van szükségük, mivel sokuknak sem ennivalóhoz, sem orvosi kezeléshez sincs hozzáférése, míg a sereg lezárta a városba vezető utakat és a vízvezetékeket is, ezzel pokollá téve az ott maradtak életét, írja a BBC.

A kevesebb mint ötvenezer lakosú város ellenállása az ország többi részén is megihlette a tüntetőket. A február 1-jei puccs után Mindatban is tüntetéssorozat vette kezdetét, a helyiek szerint azonban egy ideig békén hagyták az Aung Szan Szú Kji támogatására szervezett motoros felvonulásaikat. Márciusban aztán itt is bevetették az éles lőszert. Soron kívül Illegális gyógyszerszállítmányt kapcsoltak le Békésben

Áprilisban már az egész ország azon tanakodott, hogy vegyék fel a harcot az állig felfegyverzett sereggel, a nyugati Csin állam lakossága azonban rendelkezett úgynevezett tumikkal, hosszú csövű, vadászatra használt puskákkal, melyet a kormány engedélyezett, eköré szervezték az ellenállást és márciusban már az első összecsapások is megvoltak a csin etnikumú milíciák és a hadsereg között.

A tüntetések kezdete óta először lehetett hallani jelentős veszteségekről az állami haderők részéről is, még ha a civil harcosok közül többen is hullottak el.

Csin államot évek óta zaklatta folyamatosan a hadsereg, amikor a Csin Nemzeti Front nevű szervezet megalakult és gerillakampányba kezdett ellenük. Sokan a civilek közül Indiába menekültek az elnyomás előtt, míg a CNF számait erősen megtizedelő katonák ki tudtak velük egyezni egy tűzszünetben még 2012-ben.

Mivel a legyengült szervezet nem tud a felkelők mögé beállni, maguk cselekedtek, ellenzéki aktivisták megalakították a Csinföldi Védelmi Erőket (CDF), ez a milícia igyekszik az államban összehangolni a megmozdulásokat. Ennek a szervezetnek az egyik alszervezete van Mindatban, ahol a helyi, az elkergetett kormánnyal szimpatizáló vezetés maga is kidolgozott egy tervet a város üzemeltetésére.

Az események azonban csak akkor indultak be igazán, amikor a rendfenntartók letartóztattak hét fiatal aktivistát, akik puccsellenes plakátokat terjesztettek a városban. Április 24-én az ő és több másik letartóztatott szabadon engedését követelte egy tömeg, amikor egy lövés dördült, amire a CDF fegyveresei visszalőttek és megöltek három rendőrt.

A következő három napban a sereg erősítést akart hozni, de a helyi terepet ismerő milícia két konvojukat is megtámadta, több kamiont elpusztítva és saját bevallásuk szerint 15 katonát megölve. Végül a kormányerők tűzszünetet kötöttek a CDF-fel, április 27-én elengedték a hét aktivistát egy fogolycsere részeként és kivonultak a rendőrökkel együtt Mindatból.

Két hét múlva azonban újabb harcok kezdődtek, a hadsereg ugyanis vissza akart térni a városba, míg a CDF a másik öt letartóztatott szabadon engedését követelte. A junta statáriumot hirdetett és ismét elkezdte lőni a várost. A CDF erre újabb konvojt rohant le, öt kamiont felgyújtottak és elrabolták a fegyverszállítmányt. Néhány katonát megöltek, mások elmenekültek.

A hadsereg ekkor helikoptereket hozott erősítésként, ezzel akarták elejét venni az újabb rajtaütéseknek. Május 15-én aztán a hírek szerint civileket használva emberi pajzsként, ismét beléptek Mindatba, a CDF pedig több ezer lakossal együtt a környező erdőkbe menekült.

A BBC-nek egy aktivista azt mondta: „Az életünkért futunk. Csak a csecsemők és az öregek maradtak a városban. Szinte minden fiatal fegyverbe vonult és csatlakozott a CDF-hez.”

Kb. kétezer menekültet helyeztek el a Mindat környéki falvak mellett lévő táborokban, de ételből, a monszun elleni védelmet biztosító menedékek építéséhez szükséges anyagokból és a sérültek ellátásához szükséges orvosokból is hiány van.

A CDF mindeközben a következő lépésen gondolkodik, amit remélhetőleg már az államban lévő többi egységükkel közösen valósíthatnak meg. Fegyvereiket már modernebbre cserélhették és az is valószínű, hogy más, a környéken működő csoportoktól kiképzést is kaptak, így nagyon úgy néz ki, új szintre lépett a katonai junta és rengeteg ellenfele közötti konfliktus.

Zidane is nemet mondhat a Bayern Münchennek, a Manchester United edzője lehet

Zinedine Zidane-ról is lemaradhat a Bayern München, miután a hírek szerint a francia legenda szívesebben ülne le a Manchester United kispadjára, ahol Erik Ten Hagot válthatja.