Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,07 Ft
Euró
393,44 Ft
Font
457,41 Ft
Bitcoin
66,455 $

5600 politikai foglyot engedett szabadon a katonai junta Mianmarban

A mianmari junta vezetője megerősítette, hogy több ezer embert elengednek, akik a puccsellenes tüntetésben részt vettek.

Homokzsákok mögött õrt álló katona, miután sajtóértesülések szerint legalább öt robbanás történt Rangun belvárosában 2021. augusztus 10-én. Sérültekrõl és halottakról nem számoltak be a hatóságok. Mianmarban a hadsereg február elsõ napján, az új parlament megalakulása elõtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezetõ politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfõt. A rendfenntartók és a tüntetõk közötti összecsapásokban eddig legkevesebb 800-an életüket vesztették, és több mint ötezer embert letartóztattak. MTI/EPA
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Min Aung Hlaing bejelentése alapján 5636 olyan mianmari hagyhatta el a börtönt, akik részt vettek a hadsereg által levezényelt erőszakos hatalomváltás ellen kitört, később rendkívül véressé váló demonstrációkon.

Az időzítés nem lehet véletlen, ugyanis nemrégiben derült ki, hogy a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) következő találkozójára, amely október 26-28 között lesz esedékes, nem hívták meg a junta vezetőit. Soron kívül Kiürítettek egy budapesti általános iskolát, 30-35 gyereket vittek kórházba

A mianmari vezetés katonai szóvivője ezért az „amerikai és európai intervenciót” hibáztatja, szerinte önmagától nem döntött volna így a szervezet – idézte a Deutsche Welle. Ezen felül a száműzetésben lévő Nemzeti Egységkormányt (NUG) és az etnikai „terrorszervezeteket” hibáztatta, akik szerinte szabotálták a juntát.

A puccsal elűzött vezető, Aung San Suu Kyi továbbra is a tárgyalására vár, ügyvédje pénteken viszont kijelentette, hogy konkrétan fojtogatták őt. Számos bűncselekménnyel megvádolta őt a junta, többek között korrupciós bűntettekkel.

Suu Kyi támogatói, valamint külföldi elemzők egyöntetűen úgy vélik, hogy ez egy koncepciós per, amely a katonaság hatalmának megerősítését célozza. Az ENSZ emberi jogi vezetőije szerint ráadásul a helyzet a puccs óta abszolút katasztrofálissá vált:

„A mianmari helyzet alakulása nagyon súlyos bizonytalanságot okozhat, ami az egész régióra veszélyt jelent. A szenvedés és az erőszak pusztító országszerte, megvan a veszélye az állam bukásának és egy polgárháborúnak is akár”