Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,35 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
461,32 Ft
Bitcoin
70,793 $

Mi is pontosan az N95-ös légzésvédő maszk és miért tiltották be egyes helyeken?

Több országban és nagyvárosban is kötelezővé tették a maszkok viselését a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében, azonban egyes arcvédőket egyáltalán nem javasolnak.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ezek a védőfelszerelések az egyszerű zsebkendőtől kezdve a házi készítésű pamutszövetes megoldásokon át a legprofibb N95-ös arcmaszkokig nagyon változatos verziókban érhetőek el.

Kaliforniában egy egészen érdekes szabályozást vezettek be, miszerint bármilyen arcvédőt lehet viselni, kivéve azokat, amelyeken szelep található. Ezek az ún. légzésvédő maszkok a levegőben található kórokozóktól ugyan valóban megvédenek, azonban mások ugyanúgy kitettek maradnak a viselő leheletének és légzésének. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

Mi is az a légzőszelep?

Észrevehettük már, hogy egyes maszkok végére valamilyen műanyag szerkezetek vannak erősítve. Ezek nem mások, mint egyirányú szelepek, ami azt jelenti, hogy belégzés után bezárulnak, így a kórokozók nem tudnak átjutni rajtuk. Kilégzéskor azonban ugyanúgy kinyílnak és ekkor már mindenféle szűrés nélkül áramlik ki a levegő a környezetbe.

Miért lehet veszélyes másokra?

Amikor ilyen szeleppel rendelkező légzésvédő maszkot hordunk, a kilélegzett levegő szűretlenül kerülhet a természetbe, ezzel pedig másokat veszélyeztethetünk. A normál pamutszövetből készült szájmaszkok messze nem tökéletesek a vírust tartalmazó cseppecskék megállításában, azonban ugyanúgy védik a viselőjét és a környezetét is, ha rendeltetésének megfelelően használják őket.

A szeleppel ellátott maszkoknál azonban nincs semmiféle pamutréteg, ami megszűrné a kiáramló levegőt, így lényegében olyan, mintha kilégzéskor nem is lenne rajtunk.

Miért van egyáltalán szelep egyes maszkokon?

A sebészi szájmaszkok több mint száz éve forgalomban vannak és szelep nélkül készülnek. Az N95 nevű arcvédők viszonylag új találmánynak számítanak. A 70-es években mutatták be őket és az egészségügyi felhasználás helyett inkább ipari célra lettek tervezve.

A korábbi légzésvédő maszkokat a nagyobb gyárakban és szénbányákban dolgozó munkások számára fejlesztették ki, ugyanis maradéktalanul megszűrik a szennyeződésekkel és egészségre káros részecskékkel teli levegőt.

A viselésük azonban sokszor nagyon kellemetlenné válhat, mivel benntartja a szánkból kiáradó nedvességet és hőt. Pontosan ezért találták ki a szelepet, amely hosszú műszakok közben is kellő szellőzést és hűtést biztosít a viselője számára.

Az N95 maszkok a mai napig szeleppel készülnek és a szaküzletekben is ezeket a változatokat lehet kapni.

Mikor kezdték el a kórházak alkalmazni az N95-ös maszkokat és volt-e rajtuk szelep?

Az egészségügyben használatos N95-ös arcvédőkön sosem volt szelep. Ez azért lehetett, mert a 90-es években elharapódzó tuberkulózis és AIDS járványok miatt az orvosoknak olyan maszkra volt szükségük, amelyek nemcsak saját magukat védik, hanem a környezetükre nézve is biztonságosak, mivel ezek a kórokozók levegőn keresztül rendkívül fertőzőképesek.

Az Amerikai Járványvédelmi Központ (CDC) mai napig azt javasolja a kórházaknak, hogy az N95-ös légzésvédő maszkokat szelep nélkül használják.

„A szeleppel rendelkező légzőszelepeket nem szabad olyan helyzetekben igénybe venni, ahol steril környezetet kell fenntartani – ilyenek például az invazív eljárások és a műtétek. Kilégzéskor a szelepen keresztül ugyanis szűretlen levegő kerülhet ki a sterilizált helyiségbe.”

áll a CDC ajánlásában.

Ha csak légzőszelepes maszkunk van, akkor legális használni?

Igen is, meg nem is. Hivatalosan semmilyen törvénykezés nem tiltja a szeleppel rendelkező maszkok viselését, azonban nagyon fontos kiemelni azt a tényt, hogy ezzel csupán magunkat védjük, a környezetünkben tartózkodó emberek ugyanúgy veszélyeztetettek maradnak a kórokozóval szemben.

Természetesen ha semmi másra nincs lehetőségünk, csak egy ilyen maszkot hordani, akkor érthető választás lehet, ellenkező esetben próbáljunk meg olyan arcvédőt beszerezni, amely vagy többrétegű pamutszálas anyagból készült, vagy abszolút nincs rajta szelep.

Amerikai kutatók már rájöttek, milyen szövetekből készülhetnek el a legbiztonságosabb védőfelszerelések – erről a következő cikkünkben írtunk:

https://liner.hu/kutatok-rajottek-milyen-anyagokbol-keszulhetnek-a-leghatekonyabb-otthoni-szajmaszkok/

Széles mosollyal lépett a tárgyalóterembe az antifa támadások elsőrendű vádlottja

Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken állt bíróság elé, hatalmas volt az érdeklődés.