Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Felfedeztek két új krokodilfajt, de fennmaradásuk már most veszélyben forog

Felfedeztek két új krokodilfajt, de fennmaradásuk már most veszélyben forog

Felfedeztek két új krokodilfajt, de fennmaradásuk már most veszélyben forog
Fotó: Unsplash/Thomas Couillard

Mexikói és kanadai kutatók két eddig ismeretlen krokodilpopulációt azonosítottak a Yucatán-félsziget partjainál.

A McGill Egyetem kanadai biológuscsoportja és mexikói kutatóintézetek szakemberei meglepő felfedezést tettek a Yucatán-félsziget két elszigetelt területén, a Cozumel-szigeten és a Banco Chinchorro régióban, ahol két korábban ismeretlen krokodilpopulációt azonosítottak.

A tudományos áttörés jelentőségét növeli, hogy az amerikai területeken élő krokodilokat korábban kizárólag az amerikai krokodil (Crocodylus acutus) fajhoz sorolták, amelynek élőhelye Alsó-Kaliforniától egészen Venezueláig és a Karib-térségig terjed. A legújabb kutatási eredmények azonban alapjaiban változtatták meg ezt a klasszifikációt, miután a fejlett DNS-szekvenálás és az anatómiai elemzések egyértelműen bizonyították, hogy a Cozumel és Banco Chinchorro térségében található populációk genetikailag elkülönült fajokat alkotnak.

José Avila-Cervantes, a tanulmány vezető szerzője és Hans Larsson egykori PhD-hallgatója elmondta: „Az eredmények teljesen váratlanul értek minket. Azt feltételeztük, hogy egyetlen faj él a teljes elterjedési területen Alsó-Kaliforniától Venezueláig és a Karib-térségig. Kutatásunk elsőként vizsgálta mélyrehatóan ezeknek az állatoknak a genomikai és anatómiai változatosságát.”

A felfedezéshez vezető úton

A felfedezéshez vezető úton a kutatók intenzív terepmunkát végeztek, melynek során krokodilokat fogtak be, vérmintákat és pikkelymintákat vettek, majd biztonságosan visszaengedték őket természetes élőhelyükre. Az Avila-Cervantes által a McGill Egyetemen elvégzett genetikai elemzések jelentős genomikai eltéréseket mutattak ki a szigeteken élő egyedek és szárazföldi rokonaik között.

A kutatást további eredményekkel gazdagította Hoai-Nam Bui, szintén a McGill végzős hallgatója, aki részletes morfológiai vizsgálatokat végzett a krokodilkoponyákon. Munkája során olyan számottevő anatómiai különbségeket tárt fel, amelyek alátámasztották a két új evolúciós vonal létezését.

Hans Larsson professzor hangsúlyozta: „A legtöbb krokodilfaj már most veszélyeztetett státuszban van, és a partvidék gyors fejlődése szinte minden populációt fenyeget. Kutatásunk célja az volt, hogy feltárjuk a krokodilok valódi diverzitását ezeken az elszigetelt szigeteken.”

A biológiai sokféleség szempontjából örvendetes felfedezés

A biológiai sokféleség szempontjából örvendetes felfedezést azonban beárnyékolja, hogy mindkét szigeti populáció kevesebb mint ezer szaporodóképes egyedet számlál, ami rendkívül sebezhetővé teszi őket. Korlátozott élőhelyük miatt a környezeti változások, az urbanizáció és a klímaváltozás hatásai gyorsan a kihalás szélére sodorhatják ezeket az újonnan felfedezett fajokat.

A szakemberek ezért sürgetik az új fajok hivatalos elismerését és védelmük mielőbbi megszervezését mind nemzeti, mind nemzetközi szinten. A pontos biológiai klasszifikáció révén válhat hatékonnyá a természetvédelmi programok kidolgozása, a pénzügyi források allokációja és a veszélyeztetett populációk bevonása a környezetvédelmi tevékenységekbe.

Ruth Elsey, a Louisiana Department of Wildlife and Fisheries krokodilszakértője a National Geographic számára nyilatkozva megjegyezte: „Ez a felfedezés emlékeztet bennünket arra, hogy a hüllők rendszertana folyamatosan fejlődik. További hasonló kutatásokra van szükség, különösen a nehezen megközelíthető, tudományos szempontból elhanyagolt régiókban.”

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai szerint a világon ismert 23 krokodil- és alligátorfaj közül 14 veszélyeztetett. Az elszigeteltség és az alacsony egyedszám, mint a Cozumel és Banco Chinchorro új fajainak esetében is, a legfőbb kockázati tényezők közé tartoznak.