Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,86 Ft
Euró
394,63 Ft
Font
461,52 Ft
Bitcoin
70,912 $

Mérföldkőnek számító felfedezést tettek a rák kialakulása kapcsán

Egy átfogó tanulmányban több mint 12 ezer páciens rákos sejtjeinek genomját elemezték, és 58 új mutációs markert azonosítottak, amelyek egyértelműen a rosszindulatú daganatok létrejöttét segítik elő.

Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A rákos sejtek több ezer eltérő és szokatlan mutációt rejthetnek magukban, de csak néhányról tudjuk, hogy valóban a daganat kialakulását irányítják.

Egy úttörő, 2020-as tanulmány kezdte el először komolyabban katalogizálni ezeket a mutációs jeleket, a Cambridge-i Egyetem tudósainak kutatása pedig tovább bővítette a korábbi eredményeket, és a legteljesebb képet nyújtotta arról, milyen mutációk okozzák az emberi rákos megbetegedések legnagyobb hányadát. Soron kívül Szoboszlai Dominik az Arénában tart közönségtalálkozót az Európa-bajnokság előtt

Az úgynevezett mutációs ujjlenyomatok adatrögzítése lehetővé teszi a kutatók számára, hogy megtalálják azokat az életmódbeli vagy környezeti tényezőket, amelyek rákot okozhatnak.

Korábbi tanulmányok például megállapították, hogy a melanoma, vagyis a bőrrák egy meghatározott mutációja az ultraibolya (UV) fénynek való kitettséghez köthető, így biztosan tudjuk, hogy a túlzott UV-kitettség a daganat egyik fő kiváltó oka lehet.

Az új kutatás során megerősítették a korábban felfedezett 51 mutációs markert, ezenfelül 58 eddig ismeretlennek hitt mutációs szignatúrát találtak, amelyek kialakulásának mechanizmusait egyelőre rejtély fedi.

Jelen esetben inkább tudományos, mintsem gyakorlati eredményről beszélhetünk, viszont ennek a tudáshalmaznak a továbbfejlesztése segíthet a rákot okozó környezeti tényezők megértésében, illetve abban is, hogy miként lehetséges megelőzni a rosszindulatú daganatok burjánzását.