Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,12 Ft
Euró
395,04 Ft
Font
461,90 Ft
Bitcoin
70,802 $

Mennyire koszosak valójában a bankjegyek?

Ha a higiéniára gondolunk, akkor egy rendkívül veszélyes világban élünk, hiszen körbevesznek minket a különféle egészségünk szempontjából káros mikroorganizmusok, gombák és vírusok.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Ha a higiéniára gondolunk, akkor egy rendkívül veszélyes világban élünk, hiszen körbevesznek minket a különféle egészségünk szempontjából káros mikroorganizmusok, gombák és vírusok.

Az egészségünkre ártalmas mikrobák a mobiltelefonok érintőképernyőitől kezdve a nyílászárók kilincsein át a buszok ülőhelyéig és a parkokban elhelyezett padokig szinte bármilyen felületen megtalálhatóak. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

Mivel a fizetőeszközként használt papírpénzek és érmék rengeteg ember kezét, rosszabb esetben egyéb testrészét is megérinthetik, ezért nem véletlen, hogy elég gyakran óriási mikrobatelepek jöhetnek létre rajtuk.

A tudósok a legújabb kutatás során rájöttek, hogy a bankjegyeken az emberi bőrről származó hámsejteken és kórokozókon kívül állati eredetű DNS-ek, gyógyszerek nyomai, valamint vírusok is megtelepedhetnek.

A PLOS One tudományos folyóiratban 2017-ben közzétett tanulmányban több mint száz különböző baktériumtörzset azonosítottak a New York városában forgalomban lévő bankók felületén. Legnagyobb arányban a kiütéseket előidéző Propionibacterium acnes, valamint a szánkban élő Streptococcus oralis baktériumokat detektálták.

A New-Yorki Egyetem biológusa, Jane Carlton által vezetett kutatócsapat háziállatok DNS-nyomait, illetve egyes élelmiszerekhez köthető specifikus baktériumok maradványait is megtalálták.

Fotó Unsplash

Egy másik hasonló kutatásban a bankautomaták nyomógombjairól begyűjtött DNS-minták elemzésével ki tudták mutatni, hogy az ATM-eket használó, különböző kerületekben élő emberek aznap éppen mit ettek. Rájöttek, hogy Harlem központjában sokkal gyakrabban választják ebédnek a házi csirkét, mint például Flushingban vagy Chinatownban, ahol sokkal inkább a halakat és a puhatestűeket kedvelik.

Nemcsak az élelmiszereket lehet kimutatni a bankók felületéről, hanem meglepő módon a gyógyszereket, továbbá az illegális hatóanyagokat is. A papírpénzek közel 80 százalékán kokaindarabkák tanyáznak, ezen felül morfium, heroin, metamfetamin és amfetamin részecskék szintén ott virítanak a bankjegyeken.

Az emberek étkezési és droghasználati szokásainak nyomon követése a papírpénzeken a tudósok számára egyáltalán nem szolgáltat hasznos információkat, viszont ezeket az adatokat felhasználhatják arra, hogy megállapítsák a fertőzések bizonyos mintáit. Habár a bankjegyeken lévő mikrobák többsége nem okoz semmiféle megbetegedést sem, bizonyos baktérium-, illetve vírustörzsek könnyedén terjedhetnek fizetőeszközök segítségével.

Az ételmérgezésekért felelős Salmonella és E. coli baktériumok bizonyítottan képesek túlélni a fémből készült érméken, sőt még a bankautomaták felületén is ott lapulhatnak. Egyéb kórokozók, mint például a bőrbetegségeket okozó meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) szintén fellelhetőek a bankjegyeken, legtöbbjük terjedési módja azonban még ismeretlen.

Fotó Unsplash

Jó hír, hogy a papírpénzekhez és érmékhez köthető fertőzésveszély minimális, mégis van egy egészen érdekes módja annak, hogy szó szerint pénzmosással tisztábbá tegyük őket.

A kutatók egy olyan eljáráson dolgoznak, amely során egy speciális készülékkel magas nyomáson specifikus hőmérsékletre felhevített szén-dioxidnak teszik ki a bankjegyeket, ezáltal az emberi ujjlenyomatokból származó koszt és olajokat eltávolíthatják, valamint mikrobák millióit pusztíthatják el.

Az amerikai papíralapú fizetőeszközök a mai napig főként gyapotból és vászonból készülnek – ezek a szövetanyagok sokkal kellemesebb környezetet biztosítanak a baktériumok burjánzásának, mint például a műanyag polimerek, éppen ezért egyre több országban állnak át az utóbbi megoldásra.

Habár a bankjegyek közvetlenül nem felelősek a fertőzések terjesztéséért, a forgalomban lévő papírpénzek segítségével egészen precízen feltérképezhető egy járvány lefolyása; az 1998-ban létrehozott WheresGeorge.com weboldalnak hála a bankók sorozatszámának nyomon követésével még a 2009-es sertésinfluenza-járványt is előre tudták jósolni.

Völner-Schadl-ügy: tanúként hallgatták ki Varga Juditot

Tájékoztatás az úgynevezett Völner–Schadl-ügy nyomozásáról – ezzel a címmel hirdetett sajtótájékoztatót csütörtök délelőttre a Központi Nyomozó Főügyészség.