Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,96 Ft
Euró
392,56 Ft
Font
458,16 Ft
Bitcoin
61,483 $

Koronavírus: „hagyjuk az embereket meghalni?”

Ezen a héten tartották meg az ENSZ legutóbbi virtuális konferenciáját, valamennyi tagsággal rendelkező nemzet részvételével. A téma természetesen a koronavírus-járvány volt, azon belül is a vakcinák és annak elosztásának kérdése.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az elmúlt héten tartották meg az ENSZ legutóbbi virtuális konferenciáját, valamennyi tagsággal rendelkező nemzet részvételével. A téma természetesen a koronavírus-járvány volt, azon belül is a vakcinák és annak elosztásának kérdése.

A WHO által indítványozott kezdeményezés, a COVAX, mely a sikeres koronavírus-vakcinák igazságos globális szétosztását hajtaná végre, már 150 ország tagságát élvezi. Ennek ugyanakkor nem lehet maradéktalanul örülni, ugyanis az Egyesült Államok, Kína és Oroszország sem csatlakozott, felgerjesztve ezzel egy állandó globális ellentétet. Soron kívül Szentkirályi Alexandra: „Kiszabadítjuk Budapestet Gyurcsány fogságából”

Már a védőoltások fejlesztésének korai fázisánál is felmerült számos szakértőben az aggodalom, hogy a „vakcina-nacionalizmus” rengeteg problémát okozhat az ellenszer megtalálása esetében. Ennek a fogalomnak az a lényege, hogy a gazdag országok a saját fejlesztésű vakcináikat először kizárólag a saját lakosságuknak biztosítják, majd ha marad, másnak is biztosítanak belőle.

A vakcina-nacionalizmus másik fontos eleme pedig az, amelyet az elmúlt hónapok során láthattunk: a még el sem készült, akár korai kísérleti szakaszban járó oltóanyagokra milliárd dolláros elővásárlási szerződéseket kötöttek, hogy amint elkészülnek, azt számukra szállítsák le először. Ismerős nevek forogtak folyamatosan: Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Európai Unió, Kína.

Ez a világ számára viszont azt üzeni, hogy amennyiben nem különítenek el megfelelő mennyiségű erőforrást, szimplán nem fog számukra jutni oltóanyag. Az igazi probléma ezzel viszont az, hogy itt nem egy puszta versenyhelyzetről van szó, ahol az erősebb kiaknázza a saját magában rejlő előnyöket, hanem egy világjárványról, melyet globális érdek megállítani.

Ez az utóbb említett töréspont pedig az ENSZ virtuális konferenciáján is megjelent, mint sarkalatos beszédtéma. Már csak néhány hét van a COVAX programba való csatlakozási határidő lejártáig, a legtehetősebb nemzetek azonban továbbra sem mutatnak hajlandóságot arra vonatkozóan, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez.

Nem meglepő módon ez felháborodással és mindenek előtt kétségbeeséssel tölti el a szegényebb országok vezetéseit, és magát a nemzetközi szervezetet is. A legutóbbi ENSZ-konferenciát számos államfő gyakorlatilag arra használta, hogy kiossza a gazdag nemzetek vezetőit, amiért „önzőséget” mutatnak egy globális egészségügyi fenyegetés időszakában.

Gayle Smit, a ONE Kampány nevű nonprofit – amely egy olyan pontozási rendszert dolgozott ki, ami alapján a gazdag és erős országok hozzájárulását osztályozzák – elnöke úgy fogalmazott, hogy ez az ENSZ-konferencia „ébresztőként” szolgálhat, hogy nem elegendő egyes G20 országok csatlakozása, a globális világgazdaság újraindulásához egyenlő vakcina-elosztás kell. Az AP hírügynökség pedig összegyűjtötte a legerősebb megszólalásokat a konferenciáról.

Juan Orlando Hernández, Honduras elnöke: „Arra valók az emberek, hogy hagyjuk őket meghalni?”

Nana Akufo-Addo, Ghána elnöke: „A vírus megtanította nekünk, hogy mindannyian veszélyben lehetünk, nincs védve külön tőle sem a gazdag, sem akármelyik társadalmi osztály” – utalva a jelenleg illuzórikus tévképzetre, hogy a vírus ismer akár határokat, akár vagyonosi státuszt.

Tommy Remengesau Jr., Palau elnöke: „Mindenkire nézve borzalmasan káros lehet a vakcinák felhalmozása” – utalva egyes országok „önzőségére”.

Paul Kagame, Ruanda elnöke: „Ha bebiztosítjuk, hogy mindenki egyenlően tud hozzáférni a védőoltásokhoz, a gyógyszerekhez, és a diagnosztikai felszerelésekhez, akkor rendkívül meggyorsíthatjuk a járvány véget vetésének folyamatát”.

Rodrigo Duterte, Fülöp-szigetek elnöke: „Tisztázzunk valamit, a koronavírus elleni vakcinákat globális közjóként kell számon tartani”

John Nkengasong, az Afrikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ vezetője: „Még sosem voltunk olyan helyzetben, hogy a Föld 7.8 milliárd lakosának egyszerre van szüksége vakcinára”.

Irak képviselője úgy fogalmazott, hogy a vakcináknak nem szabad „pusztán kereskedelmi aktusnak” lennie, amire Törökország csatlakozva hozzátette, hogy a gazdasági versenynek sem kellene befolyásolni. Kazahsztán szerint a vakcinák kérdéséből teljesen ki kell vonni a politikát, Szlovákia szerint pedig most tényleg meg kell mutatni a globalizációban rejlő erőt.

A Dominikai Köztársaság nem finomkodott, ők egy nagybetűvel írt közleményben „KÖVETELIK”, hogy mindenki számára egyenlően legyen biztosítva a vakcina. Mozambik egy fokkal óvatosabban fogalmazva annyit mondott, hogy jelen körülmények között a nacionalizmus és az izolacionalista hozzáállás a „bukás receptje”.

Végezetül az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres is elmondta a véleményét, aki szerint egy „ostoba hiba” úgy hozzáállni a kérdéshez, hogy a gazdag embereket megóvjuk, míg hagyjuk a szegényeket szenvedni.

Kiesett a Manchester City és az Arsenal a Bajnokok Ligájából

Az Arsenal már a rendes játékidőn belül kiesett a Bajnokok Ligájából a Bayern München ellen, addig a Manchester City és a Real Madrid hosszabbítást játszott.