Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,53 Ft
Euró
394,70 Ft
Font
461,80 Ft
Bitcoin
70,545 $

Megtalálták az élet hiányzó összetevőjét az egyik üstökösön

Az Európai Űrügynökség Rosetta űrszondája által a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstökösről gyűjtött adatok elemzése után foszfor jelenlétét azonosították a kutatók az égitest felszínén.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európai Űrügynökség Rosetta űrszondája által a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstökösről gyűjtött adatok elemzése után foszfor jelenlétét azonosították a kutatók az égitest felszínén.

A Földön található biológiailag aktív molekulák hat kémiai elemből tevődnek össze – szénből, hidrogénből, nitrogénből, oxigénből, kénből és foszforból. Mind a mai napig rejtély, hogy a bolygónkon milyen események hatására jöhetett létre az élet; az egyik vezető elmélet alapján meteorok, aszteroidák és üstökösök becsapódása nyomán keletkezhettek az első szerves vegyületek. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

Az első négy elem, mégpedig a szén, a hidrogén, a nitrogén és az oxigén meglehetősen gyakorinak számítanak, mivel az úgynevezett széntartalmú űrsziklák főként ezekből a kémiai anyagokból állnak – a Csurjumov–Geraszimenko éppen ehhez az aszteroida-kategóriához tartozik. A ként a 67P üstökös csóvájában detektálták, amelynek az ESA kutatói szerint átható záptojás szaga lehet.

Már csak a foszfor maradt, ami kulcsfontosságú komponense a sejtek energiaraktározásának és -felhasználásának, viszont az univerzumban eléggé ritkán fordul elő, nélküle viszont képtelenség, hogy bármiféle élet is kialakuljon.

A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society tudományos lapban közzétett tanulmányban a Turkui Egyetem asztronómusai a Rosetta űrszondán lévő COSIMA eszköz adatait analizálták – lefotózták, majd spektrométerrel vizsgálták meg a 67P talajáról begyűjtött porszemcséket.

A szilárd részecskékben a kutatócsapat tagjai foszforionokat tartalmazó ásványokra bukkantak. Ez volt az üstökösön talált elemek hiányzó láncszeme, amellyel megerősítették a hipotézist, miszerint a jeges aszteroidák az élet hordozói lehetnek, és rajtuk akár aminosavak is létrejöhettek.

Mindezeken felül a finn tudósok fluort is kimutattak a 67P porában másodlagos CF+ ionok formájában. Egyelőre nem tudják, pontosan milyen szerepet tölthetnek be az üstökös szempontjából ezek a vegyületek, mindenesetre érdekes felfedezésként értékelték a találtakat.