Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,35 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,079 $

Megszakadt a kapcsolat a japánok első startup-holdszondájával

Egyelőre nem tudják, mi történt az űreszközzel.

MTI/EPA/FRANCK ROBICHON
Világűr

Bense Róbert

Szerkesztő

A japán startup, az Ispace által készített Hakuto-R Mission 1 űrszonda a tervek szerint 2023. április 26-án kora reggel landolt volna a Holdon, ám az irányítóközpont pillanatokkal a leszállás előtt elvesztette a kapcsolatot a leszállóegységgel.

Az Ispace közölte, hogy jelenleg nem tudják megerősíteni, hogy a leszállóegység megfelelően landolt, mint ahogy azt sem, hogy megsemmisült, és az adatokon keresztül fogják kideríteni, mi is történt pontosan az eszközzel. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Semmi gond, jövőre újra próbálkoznak

Az egység december 11-én indult a SpaceX rakétájával a floridai Cape Canaveralról, az űreszköz végül kedden kezdte meg az ereszkedést a Hold körüli pályáról. Az Ispace csapata egészen a landolási kísérletig gyűjtötte az adatokat.

A Hakuto-R szonda több holdjárót is magával vitt; a Rashid rover volt az első, Dubaj által épített holdi űreszköz, amely a Mohammed bin Rashid Űrközpontban készült, a SORA–Q pedig egy Japán fejlesztésű, gömb alakú mini jármű volt – számolt be róla a CNN.

A japán Ispace a korábbi holdmissziókhoz képest más megközelítést alkalmazott, mivel nem egy ország zászlaja alatt, hanem egy profitorientált vállalkozásként próbált landolni a Holdon. Mindeddig csupán három ország hajtott végre ellenőrzött leszállást a Holdon – az Egyesült Államok, a volt Szovjetunió, és Kína.