Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,99 Ft
Euró
393,66 Ft
Font
458,40 Ft
Bitcoin
64,937 $

Megmenekül a TikTok, felfüggesztették a betiltást, a helyzet azonban ennél bonyolultabb

Bejelentette szombaton Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, hogy támogatja az Oracle és a Walmart együttműködését, amellyel lényegében kiszakítják a TikTok nevű alkalmazást a kínai tulajdonosától, a ByteDance-től.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Bejelentette szombaton Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, hogy támogatja az Oracle és a Walmart együttműködését, amellyel lényegében kiszakítják a TikTok nevű alkalmazást a kínai tulajdonosától, a ByteDance-től.

Ki gondolta volna, hogy egy egyszerű videós közösségi média platform ilyen szintű diplomáciai csatározáshoz vezet két szuperhatalom között? Pedig pontosan ez történt a népszerű TikTok esetében, amelynek egyetlen bűne volt az Egyesült Államok szemében: a felületet megalkotó és tulajdonló vállalkozás kínai eredetű. Soron kívül Holtan találtak rá az eltűnt nyíregyházi édesanyára, négy gyermek maradt árván utána

Donald Trump amerikai elnök még augusztusban indította az „első támadást” a felület ellen, azzal vádolta meg a TikTokot megalkotó ByteDance nevű céget, hogy ellopják és visszaélnek a felhasználók adataival, amely így nemzetbiztonsági kockázatot képez. Trump ennek fényében úgy döntött, betiltják a népszerű felületet az államokban.

A New York Times is kiemeli, hogy a tiltáshoz alkalmazott módszer volt az, ami igazán aggályos. Trump ugyanis a „Nemzetközi Sürgősségi Gazdasági Hatalmi Törvény” (IEEPA) nevű jogszabályt aktiválta célja eléréséhez egy végrehajtási rendelet útján, amely törvényt a korábbi elnökök csak végső esetben alkalmaztak, például egy külföldi hatalom kormányának szankcionálására.

A ByteDance lett így az első, aki ellen az IEEPA-t használták. A lépést viszont a politikai spektrum bármelyik pontján elhelyezkedő ideológia hívói egyaránt kritizálták, főként azért, mert egyértelműnek látszik, hogy Donald Trump pusztán hatalmi érdekekből tette a lépést, amit többen úgy vélnek, hogy visszaélés a hatalommal.

A TikTok konkrétan be is perelte az Egyesült Államok kormányát, amiért nem tisztességes eljárás kereteiben próbálták meg betiltani az alkalmazást. Egészen a szombati bejelentésig úgy volt, a TikTok kitart a per mellett, ám nagyon úgy tűnik, hogy a megállapodást követően elállnak a jogi következmények követelésétől.

Ha már a bejelentés: Trump szombaton ismertette, hogy szeptember 27-ig felfüggeszti az alkalmazás betiltásáról szóló elnöki rendeletet, mondván megszületett a megállapodás az Oracle, a Walmart és a ByteDance között az alkalmazás jövőjének vonatkozásában. A megállapodásban azonban van egy csavar, ami szembe megy Trump eredeti tervével.

A megállapodás értelmében az alkalmazást kiszakítják a ByteDance közvetlen tulajdona alól, és „TikTok Global” néven egy új vállalatot fognak alkotni. Az új cég tervei szerint csak az Egyesült Államokban 25 ezer munkahelyet fognak teremteni, és várhatóan már a jövő évben bevezetik a tőzsdére.

Ezen felül a TikTok megígérte, hogy 5 milliárd dollárnyi összeget fizet be az amerikai kasszába, kifejezetten oktatási célra felhasználandóan. Trump kisebb örömünnepet tartott a bejelentést követően, ugyanis úgy fogalmazott, mostantól az alkalmazásnak már „semmi köze Kínához, így teljesen biztonságos lehet”.

Igen ám, csak a megállapodás értelmében a ByteDance többségi tulajdonosa lesz a TikTok Globalnak, a tulajdoni hányadának 80 százaléka lesz a kínai vállalaté, míg a maradék 20 százalékon osztozik csak az Oracle és a Walmart. Eddig sem a TikTok, sem az Oracle, sem a Walmart nem kommentálta a bejelentést.

Nemzetbiztonsági szakértők ugyanakkor nem feltétlen vitatják Trump aggodalmait, szerintük az Egyesült Államok számára valóban vizsgálandók a kínai globális cégek által jelentett kockázatok, ugyanis Kínában törvény kötelezi őket, hogy működjenek együtt a kormánnyal és a titkosszolgálatokkal.