Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,28 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
64,373 $

Megjöttek az adatok: nagy ütemű az eladósodás egész Európában

Az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a legfrissebb adatai szerint jelentősen megnőtt az államháztartási hiány mind az Euróövezetbeli országokban, mind az Európai Unió egészében.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a legfrissebb adatai szerint jelentősen megnőtt az államháztartási hiány mind az Euróövezetbeli országokban, mind az Európai Unió egészében.

A csütörtökön nyilvánosságra hozott adatok szerint a GDP-arányos államháztartási hiány 11.6 százalékra emelkedett a második negyedévben, amely jelentős ugrás az első negyedévben tapasztalt 2.5 százalékhoz képest. Az egész unióra levetítve sem jobb a helyzet, ott az évi 2.6 százalékra a deficit 11.4 százalékra robbant be. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Az adatok mérése óta ezek rekordot jelentő negatív értékek, ám ennek a hátterében is a koronavírus-járvány hatásai állnak. A Napi.hu megjegyzi, hogy ugyan a második negyedévben egy százalékkal növekedett az eurozóna és az unió bevétele is, a kiadások majdnem 10 százalékkal emelkedtek, elsősorban a járvány elleni védekezés és a gazdasági mentőcsomagok miatt.

Akármelyik uniós tagállamra nézünk, a második negyedév az államháztartási hiányról szólt. A legmagasabb deficit Lengyelországban volt (19.8%), melyet Ausztria (17.3%) és Szlovénia (15.8%) követett. A legjobban Dánia „úszta meg”, ugyanis a skandináv országban 3.5 százalékra rúgott a deficit a második negyedévben.

Ha az államadósság GDP-hez viszonyított arányát nézzük, az is jelentősen megemelkedett, elsősorban az adósság növekedés és a GDP csökkenés miatt. Ha csak az eurozónát figyeljük, akkor ez a mutató majdnem 10 százalékkal, 95.1 százalékra emelkedett, míg az unió egészében 79.4 százalékról 87.8 százalékra nőtt.

Hazánkban is megnőtt az államadósság mértéke a második negyedév végére, ugyanis ekkor már több mint 33 200 milliárd forint volt az adósság, ami a GDP 70.3 százalékát jelent, amely az első negyedévhez képest közel 5%-os növekedés. Az államháztartási hiány a második negyedévben szintén 5 százalékkal nőtt, 4.0 százalékról 9.0 százalékra.

A portál összegyűjtötte, hogy az adósság tekintetében mely országok állnak a legrosszabbul, és a legjobban összességében, milyen mértékű az eladósodás az egyes uniós nemzeteknél. Ezek alapján a GDP-hez viszonyítva az államadósság mértéke:

  • Görögországban 187.4%
  • Olaszországban 149.4%
  • Portugáliában 126.1%
  • Belgiumban 115.3%
  • Franciaországban 114.1%
  • Ciprusban 113.1%
  • Spanyolországban 110.1%

Míg a legkedvezőbb helyzetben:

  • Észtország 18.5%
  • Bulgária 21.3%
  • Luxemburg 23.8%