Meggátolják a gazdag országok a szegényebb államok covid-vakcinához való hozzáférését
Hiába az Egészségügyi Világszervezet igyekezete, egyre több fejlődő országban jelent problémát a létfontosságú védőoltások beszerzése, mivel a gazdagabb államok folyamatosan felvásárolják az oltóanyagokat.
A fejlődő országok a WHO segítségét kérték az ügy megoldása érdekében, ám konszenzusra egyelőre nem jutottak, így az EU, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság folytathatja a felvásárlást.
A brit kormány szóvivője szerint a pandémián nemzetközi szinten kell enyhíteni, legyen szó éppen az oltásokról vagy a gyógyszerekről, arról azonban nem beszélt, konkrétan milyen terveik vannak – olvasható a BBC tudósításában.
A vakcinák igazságos elosztásának nem politikai kérdésnek, hanem alapvető emberi jognak kellene lennie, ez viszont a mai, pénzügyi orientáltságú kapitalizmusban sajnos nem valósulhat meg, amire tökéletes példa, hogy míg a fejlett nyugaton hamarosan átolthatják a teljes társadalmat, addig Afrikában és a déli féltekén lévő országokban tarthatatlan a járványhelyzet.
Szakértők úgy gondolják, egy új rendszert kellene kidolgozni, amivel elősegíthetnék a szegényebb sorsú országok immunizációját, ehhez azonban nemzetközi összefogás szükséges, máskülönben értelmetlen nekivágni a projektnek.
Ha a WHO nem lép közbe, és nem szabályozza és korlátozza államonként a felvásárolható vakcinák mennyiségét, azzal elérheti, hogy egyszerűen nem fog megfelelő oltóanyag jutni a valóban rászoruló államok számára.
Korábban Joe Biden amerikai elnöknek intéztek egy nyílt levelet a gyógyszerészeti szövetségek, melyben azt kérték az államfőtől, hagyjon fel a mértéktelen vásárlással, illetve különítsen el a megvett fiolákból a fejlődő országoknak is, hiszen ha nem így tesz, azzal felgyorsíthatja a koronavírus-mutációk mértéktelen burjánzását.