Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,86 Ft
Euró
394,63 Ft
Font
461,52 Ft
Bitcoin
70,912 $

Csaknem 600-an vesztették életüket a mariupoli színház felrobbantásában

Ez kétszer annyi halottat jelent, mint korábban azt gondolták – derül ki egy vizsgálatból, ami rámutatott arra, hogy milyen véres támadás volt ez.

Fotó: Az orosz hadsereg által szervezett sajtótúra során készített kép az orosz támadásban megsemmisült mariupoli Dráma Színház maradványairól 2022. április 12-én. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

Az egész világot megrázta, ami Mariupolban történt, és történik továbbra is, messze ott a legsúlyosabb a helyzet. A háború után az egész kikötővárost újjá kell építeni, de az elhunytak életét semmi és senki ne fogja tudni visszaadni.

Becslések szerint eddig több mint 20 ezer ember halt meg az ukrán városban a háború kezdete óta, csaknem 600-an közülük a helyi színházban, amit a földdel tettek egyenlővé a bombázások során. Soron kívül Szoboszlai Dominik az Arénában tart közönségtalálkozót az Európa-bajnokság előtt

A bombázások idején rengetegen tartózkodtak odalent, abban bízván, hogy biztonságban vannak, de a bombáktól semmi nem védi meg az embert, ha azok ilyen rombolásra képesek, mint Mariupolban.

Március 16-án történt a tragédia, ez jelenleg a legtöbb halállal járt ismert támadás civilek ellen, és a halálos áldozatok száma magasabb lehet, mint korábban azt gondolták. Az ukrán hatóságok és a szemtanúk becslései szerint mintegy 300-an vesztek oda a légicsapásban, sokan az óvóhelyeken rekedtek, ami szinte teljesen eltűnt.

A Sky News a cikkében arról ír, hogy az Associated Press vizsgálata szerint csaknem 600 ember halt meg a támadásban. A vizsgálat ideje alatt 23 túlélővel, mentősökkel és az óvóhelyet ismerő személyekkel készítettek interjúkat.

Emellett a színház alaprajzát is megvizsgálták, és a vizsgálathoz felhasználták a támadás előtti/utáni fotókat, videókat. A szemtanúk és a túlélők egy 3D-s alaprajz segítségével járták be az épületet, segítvén ezzel az újságírók munkáját, szobáról szobára mutatták meg, hol voltak a menedékhelyek.

Az egyik szemtanú a támadás idején a férjével az alagsorban tartózkodik, és azt mondta, menekülés közben holttestek között kellett rohanniuk. Elmondása szerint sokan még mindig a törmelékek alatt vannak, mert senki sem ásta ki őket. „Ez egy nagy tömegsír.” Minden három négyzetméter szabad területre körülbelül egy ember jutott, és azok, akik a tábori konyha körül voltak, mind meghaltak, több mint 100-an lehettek csak abban a helyiségben. A legtöbb szemtanú szerint körülbelül 1000-en tartózkodtak az épületben a támadás idején, beleértve a mentőket is, de 200-nál több embert nem láttak élve kimenekülni onnan.