Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,47 Ft
Euró
394,36 Ft
Font
459,48 Ft
Bitcoin
64,551 $

Magyarországra is szállító gázvezeték első szakaszát adták át

A szombati nap folyamán Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök hivatalosan is átadtak a BRUA gázvezeték első szakaszát, amelyen keresztül Magyarország és Románia 1.75 milliárd köbméter földgázt szállíthat mindkét irányba.

Lubmin, 2019. április 1. Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. Finnország partvidékénél 2018 szeptemberében kezdõdött meg az Oroszországot Németországgal összekötõ földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése. Az Északi Áramlat-2 egy 9,5 milliárd eurós projekt, amelynek keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bõvítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek vezetéke az oroszországi Viborgból indul és a németországi Greifswald mellett fekvõ Lubminnál éri el a német partot. A gázvezetékbõl már 600 kilométert, a teljes hossznak mintegy a felét már lefektették. MTI/EPA/Clemens Bilan
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A szombati nap folyamán Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök hivatalosan is átadtak a BRUA gázvezeték első szakaszát, amelyen keresztül Magyarország és Románia 1.75 milliárd köbméter földgázt szállíthat mindkét irányba.

A BRUA gázvezeték egy olyan európai projekt, melynek útján Románián és Magyarországon keresztül Bulgáriát és Ausztriát kívánják egy gázvezetékkel összekötni. Minden országnak kell teljesíteni a vállalásait, és Románia most teljesítette éppen azt – véli Ludovic Orban miniszterelnök. Soron kívül Mezőgazdasági gépbe szorult egy világháborús gránát Borsod megyében

A gázvezeték építéséért felelős Transgaz a saját honlapján közölte, hogy a most befejezett első szakasszal lehetővé válik, hogy évente 1.75 milliárd köbméter gázt lehessen szállítani Magyarország és Románia között mindkét irányba, valamint 1.5 milliárd köbéter gázt Bulgária és Románia között mindkét irányba – írja az MTI alapján a Portfolio.

A Transgaz közölte, hogy az első szakaszban 479 kilométernyi gázvezetéket és három sűrítőállomást építették, köztük egyet Zsuppán, és amenniyben befejezik a tengerpartnál fekvő Tuzla, és a főváros mellett található Podisor közötti gázvezetéket, akkor a Fekete-tenger felől érkező gáz is ezen keresztül kerülhet értékesítésre.

Klaus Iohannis államfő kiemelte, hogy Románia a regionális földgázpiac fontos szereplőjévé válhat, méghozzá a BRUA vezetékének a függőleges gázfolyosóra való rácsatlakoztatásával és a fekete-tengeri földgázkitermeléssel, ugyanakkor leszögezte, hogy az ország magas földgáztermelése ellenére továbbra is a lakosok fele fával fűt, melyen most kívánnak változtatni.

Ludovic Orban pedig azt fejtette ki, hogy a gázvezeték egész Európának fontos, ugyanis diverzifikálni tudja az uniós országok gázbeszerzési lehetőségeit, valamint kiemelte, hogy a BRUA vezeték Adria-gázvezetékre való csatlakoztatása által a jelentős azeri gáz is a térségbe tud érkezni.

Azt is elárulta, hogy 11 százalékkal kevesebb pénzből sikerült felépíteni a vezetéket, ugyanis az eredetileg tervezett 480 millió euró helyett 423 millió euróba került a beruházás, melyet az Európai Unió 180 millió euróval támogatott meg.