Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Mennyibe kerül ma Magyarországon kutyát tartani? Ezt mondja a szakértő

Mennyibe kerül ma Magyarországon kutyát tartani? Ezt mondja a szakértő

Mennyibe kerül ma Magyarországon kutyát tartani? Ezt mondja a szakértő
Unsplash

A szakértő szerint a kutyatartás egy meglehetősen drága hobbi, amibe sokan nem gondolnak bele az új családtag érkezésekor.

Egy 2023-as kutatás szerint Magyarországon a háztartások 56%-ában – azaz minden másodikban – él kutya, míg 2018-ban csupán 36% volt ez az arány. A tendencia tehát egyértelmű: a négylábú családtagok száma évről évre növekszik. Az viszont kérdéses, minden leendő gazdi tisztában van-e azzal, milyen kiadásokat jelent majd számára egy kutya havi szinten, illetve a következő 10-15 évben. Szabó Viktória Gazdi Coach segítségével az Origo összegyűjtötte, mit érdemes tudni ennek kapcsán. A szakértő azzal kezdte: a kutyatartás egy rendkívül drága hobbi, amivel sokan nem számolnak az új családtag érkezésekor.

A kiadások kapcsán elsőként érdemes megemlíteni azt, amelyek örökbefogadáskor keletkeznek: az alapítványok, menhelyek általában az oltások vagy az ivartalanítás költségét kérik el támogatásként. Ám ha a leendő kutyatulajdonos fajtatiszta ebet szeretne, akkor fel kell készülnie rá, hogy fajtától függően akár félmillió forint körüli összeget is megközelítheti egy lelkiismeretes tenyésztőtől származó kölyök. Míg ha a piaci árhoz képest gyanúsan olcsón árulják a kiskutyát, annak árát később az állatorvosnál „hagyhatjuk ott” (pl. örökletes betegség, egészségügyi problémák miatt). Ezután természetesen a legfontosabb oltásokra is ki kell térni.

Kölyköknél fél éves koráig úgy 5-6 oltással kell számolni, és ebbe csak a kötelező veszettség, illetve a parvo és a kombinált vakcinázás van belekalkulálva, továbbá ne feledkezzünk el a kötelező transzponderről sem. Egy oltás, illetve a mikrochip ára rendelőtől függően 5-20 ezer forint. Felnőtt kutyát már csupán évente kétszer kell oltani. Ezenkívül negyedévente a belső élősködők ellen, havonta pedig a külső élősködők ellen is célszerű védekezni – a kutya súlyától függően előbbi pár ezer forint, míg utóbbi 5-10 ezer forintba kerülhet. Felelős gazdiként érdemes még évente egy teljes vérképpel és egy szívféreg szűréssel is számolni, mindkettő úgy 10-30 ezer forint körüli kiadás.

A kutya 1-1,5 éves kora körül ajánlott elvégeztetni az ivartalanítást, ami rendelőtől függően 50-150 ezer forintos tétel. Mindemellett jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy bármikor történhet baleset – felevés miatti bélgyulladás, allergia, fogprobléma, toklász vagy kutyaharapásból fakadó sérülés. A kutya emésztését, kondícióját, a szőrminőségét pedig az etetés is befolyásolja. Ez táplálási módtól és a kutya testsúlyától függően havonta 30-80 ezer forint közötti kiadás lehet – részletezik a cikkben. Ha valaki még táplálékkiegészítőket (pl. lazacolaj, ízületvédő, immunerősítő) is adna időnként, az még plusz 5-15 ezer forint.

Ha pedig kutyánk szőre különleges ápolást, esetleg rendszeres nyírást igényel, 1-3 havonta fel kell keresni egy kutyakozmetikust, aki egy-egy látogatásért szőrtípustól és mérettől függően elkérhet 5-30 ezer forintot. De persze szükségünk lesz egyéb kellékekre is, amik a kutyatartáshoz elengedhetetlenek (pl. nyakörv biléta, póráz, fekhely, ürülék-összeszedő zacskó, kutyatálak, játékok, szájkosár/biztonsági öv), ezekre alsó hangon 30 ezer forinttal érdemes számolni. Míg ha tanfolyamra szeretnénk vinni, vagy kutyás sportot is kipróbálnánk, ezeknél szintén mélyen a zsebbe kell nyúlni – hívja fel a figyelmet az Origo.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy jó hír érkezett a kutyásoknak, gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma. Tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat. Mindemellett arról is beszámoltunk, hogy egy debreceni joghallgató különleges küldetést vállalt: a kihalás szélére sodródott kuvasz fajta megmentésén dolgozik – nem is akármilyen módszerekkel. Az ifjú tenyésztő néhány év alatt a magyar kuvasztenyésztés meghatározó alakjává vált, kutyái pedig nemzetközi elismerést hoztak.