Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Magyarország ad otthont az EU legnagyobb katonai gyakorlatának

Magyarország ad otthont az EU legnagyobb katonai gyakorlatának

Magyarország ad otthont az EU legnagyobb katonai gyakorlatának
Fotó: MTI/Lehoczky Péter

Több mint 900 katona vesz majd részt a nagyszabású gyakorlaton.

Március 25. és április 10. között Magyarország látja vendégül az Európai Unió egyik legnagyobb szabású katonai gyakorlatsorozatát, a MILEX 2025-öt – tájékoztatta a Honvédelmi Minisztérium kedden az MTI-t.

A gyakorlat célja az uniós harccsoportok szárazföldi műveleti képességeinek tesztelése, különös hangsúlyt fektetve a gyors reagálásra és a nemzetközi koordinációra. A hadgyakorlatok során több mint 900 katona, köztük a magyar Gidrán lövészszázad is részt vesz, akik korszerű haditechnikai eszközökkel és eljárásokkal hajtanak végre közös műveleteket.

A hadgyakorlat két fő helyszínen zajlik: a pápai légibázison, valamint a Központi Lő- és Gyakorlótéren, ahol éleslövészetek és taktikai manőverek során mérik fel a katonai egységek felkészültségét.

Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökhelyettese hangsúlyozta: a gyakorlat nemcsak a katonai műveletek összehangolásáról szól, hanem arról is, hogy Magyarország elkötelezett az uniós védelmi képességek megerősítése mellett.

Rámutatott, a gyors reagálású műveletek és a nemzetközi együttműködés kulcsszerepet játszanak a jövő biztonsági kihívásaival szemben. A MILEX 2025 az EU 2022-ben elfogadott Stratégiai Iránytű dokumentuma alapján valósul meg, melynek célja, hogy egységes irányba terelje az uniós tagállamok védelmi törekvéseit.

A felkészülés március elején kezdődött számítógépes törzsvezetési gyakorlattal, most pedig a gyakorlatsorozat éles körülmények között folytatódik.

A programban Magyarország mellett Németország, Lengyelország, Belgium, Ausztria, Írország, Spanyolország, Franciaország, Horvátország, Litvánia és Lettország katonái vesznek részt. A gyakorlat vezetését az uniós többnemzetiségű katonai szervezet, az EUROCORPS látja el, magyar katonai irányítással és aktív közreműködéssel.

A hadműveletek az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótéren és az MH 47. Bázisrepülőtéren zajlanak. A Honvédelmi Minisztérium szerint a MILEX 2025 nemcsak az uniós védelmi stratégia erősítésében bír jelentőséggel, de a jövőbeli nemzetközi bevetések hatékonyságát is fokozza.