Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Macron szerint Oroszország már egész Európára fenyegetést jelent

Macron szerint Oroszország már egész Európára fenyegetést jelent

Macron szerint Oroszország már egész Európára fenyegetést jelent
MTI/Koszticsák Szilárd

Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, az EU a végsőkig ki fog tartani Ukrajna mellett, és Oroszország mindenkire fenyegetést jelent a kontinensen.

Miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök olyasvalamire készül, amire eddig még nem volt példa, megtudhattuk azt is, hogy Oroszország vezetője gyakorlatilag a teljes NATO-t megkaphatja a nyakába. A helyzet egyre feszültebb, és még csak jele sincs annak, hogy hamarosan tűzszünet következhet.

Közben az Európai Unió biztonsági elköteleződését hangsúlyozta Emmanuel Macron francia elnök, amikor bejelentette, az EU a „végsőkig együtt fog működni” Ukrajna biztonságának garantálásában. Macron nyilatkozata egyértelmű jele annak, hogy Brüsszel kész hosszú távú szerepvállalásra a keleti fronton, különösen az orosz fenyegetés fényében, mely továbbra is súlyos kihívást jelent a kontinens számára.

„Oroszország továbbra is fenyegetést jelent számunkra” – jelentette ki Macron, amiről a Sky News is írt. Ezzel indokolta azt is, hogy az Európai Uniónak saját biztonságába kell újra befektetnie. A francia elnök szerint Európa többé nem engedheti meg magának, hogy kizárólag másokra – különösen az Egyesült Államokra – támaszkodjon védelmi kérdésekben a NATO-n belül. Azon a véleményen van, hogy az EU-nak saját kezébe kell vennie sorsát, és ennek jegyében kell erősíteni katonai és stratégiai képességeit.

Erős védelemre van szükség

Macron beszédében hangsúlyozta, a védelmi kiadások növelését is tervezik, igazodva az Egyesült Államok – különösen Donald Trump – korábbi nyomásgyakorlásához. „Fontos, hogy az EU ne legyen senkitől függő” – fogalmazott a francia államfő. Ezzel nemcsak a transzatlanti kapcsolatokat kívánja újraértelmezni, hanem azt is jelezni kívánja, hogy Európa készen áll arra, hogy önálló geopolitikai szereplőként álljon ki.

Az ukrajnai háború kitörése óta az Európai Unió fokozatosan egyre határozottabb álláspontot képvisel Oroszországgal szemben. A katonai segítségnyújtás, a humanitárius támogatás, valamint a szankciós politika mind azt mutatják, hogy Brüsszel nemcsak politikai, hanem gyakorlati eszközökkel is támogatja Kijevet. Macron mostani kijelentése ezen folyamat újabb mérföldköve, ami egy közös európai biztonságpolitika alapjait vetíti előre.

Mindazonáltal a Macron által felvázolt vízió megvalósítása nem lesz egyszerű. Az EU tagállamai között ugyanis továbbra is komoly különbségek vannak a védelmi költségvetések, a külpolitikai orientációk és a katonai képességek tekintetében. Az „együtt a végsőkig” ígérete tehát nemcsak Ukrajna felé jelent kötelezettségvállalást, hanem egyúttal belső uniós reformokat és egységesebb fellépést is követel, ami nem lesz egyszerű feladat.

Macron üzenete egyértelmű, Európának nemcsak gazdasági unióként, hanem biztonságpolitikai szövetségként is meg kell erősödnie, miközben azt mondja, Ukrajna védelme nem csupán szolidaritás kérdése, hanem az európai jövő biztosítása is. „Európa szuverenitása nem csupán álom – ez most már stratégiai szükségszerűség”