Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
458,24 Ft
Bitcoin
64,628 $

Létezhet egyáltalán a Naprendszer kilencedik bolygója?

Az asztronómusok hosszú évtizedek óta nem tudnak magyarázatot találni az égető kérdésre, miszerint vajon milyen bolygó keringhet a Nap körül a Neptunusz után.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az asztronómusok hosszú évtizedek óta nem tudnak magyarázatot találni az égető kérdésre, miszerint vajon milyen bolygó keringhet a Nap körül a Neptunusz után.

Kutatók régóta úgynevezett transz-neptunuszi objektumokról (TNO) származó gravitációs mintákból érkező jeleket fognak, amelyek előrevetítik egy masszív, kilencedik planéta jelenlétét. A hipotetikus bolygó Földünkhöz képest nagyjából százszor hosszabb pályát írhat le a Nap körül. Soron kívül Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”

A TNO-k problémaköre megosztja a szakembereket – egyesek úgy gondolják, apró űrsziklák csoportosulásai generálhatják a hullámokat, mások egy Földnél ötször nagyobb égitestet provizionálnak.

https://liner.hu/furcsa-vibraciokat-azonositottak-a-fold-atmoszferajaban/

A harmadik lehetőség szerint a kilencedik bolygó lényegében egy apró fekete lyuk, ami az ősrobbanás után maradt vissza a Naprendszerben. Csillagászok azt feltételezik, mindössze 5 centiméter átmérőjű lehet, így kizárt, hogy bármilyen űrtávcsővel észlelni tudjuk.

A The Astrophysical Journal Letters tudományos lapban megjelent legújabb kutatásban a Harvard Egyetem asztronómusai egy új módszerről számoltak be, amellyel végre pontot tehetnek az ügy végére.

A tervük az, hogy akkréciós fellángolások után néznek – ezek az apró robbanások az alma nagyságú fekete lyuk környéken alakulhatnak ki. Ha sikerül bebizonyítaniuk az elméletüket, akkor kijelenthetik, hogy a kilencedik planéta valójában egy fekete lyuk.

„Mivel a fekete lyukak rendkívül sötétek, csupán az elnyelt sugárzásokat lehet vizsgálni, amelyek támpontot adhatnak a kutatásainkhoz.”

mondta Avi Loeb, a Harvard Egyetem professzora.

A kutatócsapat az LSST misszióra helyezi a hangsúlyt, ami a chilei Vera C. Rubin Obszervatóriumban indult útjának. A küldetés csillagászai a sötét energia és sötét anyag természetét kívánják tanulmányozni, melyek hozzájárulhatnak Naprendszerünk bolygóinak tulajdonságainak, valamint keletkezésének megértéséhez.

„Az LSST-nek széles látómezeje van, amivel az egész horizontot lefedhetjük lehetséges fellobbanások után vizsgálódva. Más teleszkópokkal konkrét pontokat vagyunk képesek csupán megfigyelni, a kilencedik bolygó esetében viszont csak a hozzávetőleges régiót ismerjük.”

tette hozzá Loeb.

Mások szintén fel szeretnék deríteni a rejtélyes planétát különleges nanoűrszondával, azonban a költségek 1 milliárd dollárra rúghatnak, ezért nem biztos, hogy teljesíteni tudják a tervezett expedíciójukat.

https://liner.hu/ujabb-erdekessegre-derult-feny-a-tejutrendszer-exobolygoi-kapcsan/