Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,54 Ft
Font
457,69 Ft
Bitcoin
64,671 $

Lengyelország még a klímaváltozás kapcsán is belerúgott az Unióba

Intenzívvé kezd válni a háború Varsó és Brüsszel között, amióta a lengyel alkotmánybíróság kimondta, hogy a belső jog elsőbbséget élvez az uniós jognál.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök újságíróknak nyilatkozik az ENSZ 26. klímakonferenciáján (COP26) Glasgow-ban 2021. november 1-jén. A november 12-ig tartó tanácskozás célja, hogy a résztvevõk elkötelezzék magukat amellett, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás elõtti értékhez képest. MTI/EPA-PAP/Andrzej Lange
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök azóta minden adandó lehetőséget megragad, hogy jól belerúgjon az uniós intézetekbe és tisztviselőkbe. Most például a COP26 globális klímatalálkozón szúrt oda újabban az uniónak.

Morawiecki ugyanis hangsúlyozta, hogy Lengyelország nem fogja tudni elérni a környezetvédelmi céljait, ha az Európai Unió „továbbra is folytatja a zsarolását”. Az erősen szénfüggő lengyel gazdaság átalakulásához szükség lenne a jelenleg visszatartott uniós forrásokra: Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

„Nem lehet a zsarolás az európai politika irányvonala, mert a források elvétele azt is jelenti, hogy Brüsszel számára fontosabb a politikai zsarolás, mint a környezetvédelmi célok elérése”

A lengyel kormányfő kitért arra is, hogy amennyiben szolidaritásban kívánjuk megoldania a klímaváltozás kérdését, akkor figyelembe kell venni a gazdag országok (mint USA, Nyugat-Európa) álláspontja és Közép-Kelet-Európa országainak álláspontja közötti különbségeket – idézte az RT.

Lengyelországtól jelenleg 57 milliárd eurónyi (csaknem 21 ezer milliárd forintnyi) uniós forrást tartanak vissza a felmerült jogállamisági aggályok, azon belül is a bíróságok függetlensége miatt. Erre pedig csak rátett egy lapáttal az alkotmánybíróság ominózus döntése.

Az Európai Unió bírósága ráadásul napi 500 ezer eurós büntetésre ítélte a lengyeleket, amiért a jogerős bírói döntés ellenére nem voltak hajlandók bezárni a Turowban található lignitbányát, ami szennyezi a szomszédos Csehország lakóinak ivóvízét.