Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,75 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
458,77 Ft
Bitcoin
64,306 $

Lemondott az egyik kormány a polgárháború sújtotta az országban, de még így is maradt kettő

Néhány órával azt követően, hogy a hírhedt Bengáziban található központjukat felgyújtották a tüntetők, lemondott az az ideiglenes kormány, mely Líbia keleti része felett élvezte az irányítást.

Tádzsúra, 2019. július 3. Migráns férfi a holmiját viszi egy migránsokat fogva tartó központ udvarán 2019. július 3-án, miután az éjjel légicsapás érte a tripolitól keletre fekvõ Tádzsúrában mûködõ létesítményt. Legalább negyven ember életét vesztette, mintegy nyolcvan megsebesült. MTI/EPA
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Néhány órával azt követően, hogy a hírhedt Bengáziban található központjukat felgyújtották a tüntetők, lemondott az az ideiglenes kormány, mely Líbia keleti része felett élvezte az irányítást.

A Deutsche Walle beszámolója szerint számos kelet-líbiai városban tört ki tüntetés, többek között az említett Bengáziban, Al-Marjban, Sabhában és Al-Baydában. A tüntetéseket elsősorban az táplálta, hogy a helyieknek elegük lett a kilátástalan szegénységből, miközben a területet irányító kormány folyamatos korrupciós ügyekbe keveredett. Soron kívül Órákon belül nagy bejelentéseket tehet a kormány

A vezetés végül megtört, és Abdallah al-Thaini miniszterelnök benyújtotta lemondását, melyet el is fogadtak ezt követően. Az utolsó döfést az adta, hogy a kormányellenes tüntetők felgyújtották a vezetés főhadiszállását Bengáziban, de Al-Marjban is történtek gyújtogatások, ami a Khalifa Haftár tábornok által vezetett Líbiai Nemzeti Sereg egyik fontos bázisa.

Moammar Kadhafi megbuktatása és megölése óta Líbia teljes politikai, gazdasági és társadalmi káoszba fulladt, lényegében egy bukott állam képét mutatták az elmúlt évtized során. Az országot több, különböző kormány vezeti, egyik oldalon a nemzetközileg elismert, Tripoli központú kormány áll, másik oldalon a Haftár vezette Líbia Nemzeti Sereg.

Az ország polgárháborúba süllyed, melynek keretében több száz ember életét vesztette, több ezer pedig elmenekült az országból. A tüntetések is gyakoriak, a legújabb hullámot ezúttal a kilátástalannak tűnő állapotok alapozták meg, mint a sűrű áramkimaradások, a készpénz hiánya, valamint a magas üzemanyagárak.

A lemondott ideiglenes keleti kormány egyébként jelentősen meggyengült attól, hogy az elmúlt 14 hónap során Haftár tábornok erői folyamatos offenzívát hajtottak végre ellenük. Január óta azonban az egész országban mélyült a válság, melyet elsősorban Haftár döntése okozott, hogy blokád alá vonják a hatalmuk alá kerített líbiai olajkitermelőket. Ennek véget vetése érdekében a Tripoli kormány már megkezdte a tárgyalásokat a tábornokkal.

Magyar Péter pártja három kerületben indulhat Budapesten

Több, egymástól független forrás értesülései alapján a Tisza Párt Újbudán, Rákospalotán és Budafok-Tétényben indít saját polgármester-jelöltet.

Órákon belül nagy bejelentéseket tehet a kormány

Az üzemanyag-helyzet központi témaként szolgálhat a közelgő Kormányinfón, aminek ideje alatt Gulyás Gergely miniszter fog válaszolni a kérdésekre.