Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,15 Ft
Euró
394,19 Ft
Font
460,52 Ft
Bitcoin
62,923 $

Kutatók rájöttek, milyen anyagokból készülhetnek a leghatékonyabb otthoni szájmaszkok

A legújabb tanulmányban a tudósok különféle maszkokat vizsgáltak annak reményében, hogy megtalálják a koronavírus elleni védekezés Szent Grálját.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A kutatók két, minden háztartásban elérhető szövet esetében állapították meg, hogy hatásosak lehetnek a fertőzés terjedésének megállításában. Továbbra is fontos, hogy a maszkok kellően illeszkedjenek az arcunkra, ezért nem árt, ha értünk is valamelyest a varráshoz.

Az arcmaszkok viselésének koronavírussal szembeni hatékonyságáról az elmúlt időkben eléggé ellentmondásos vélemények születtek. Az Amerikai Járványvédelmi Központ (CDC) és az országos sebészfőorvos eredetileg arról beszéltek, hogy a maszkok semmilyen védelmet nem nyújtanak. Később azonban megváltoztatták az álláspontjukat és felhívták a lakosság figyelmét arra, hogy viseljék a védőeszközt és aki nem tud azonnal hozzájutni máshonnan, az varrjon otthon magának. Az utóbbi esetében azonban sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon melyik anyag lehet a legbiztonságosabb. Soron kívül Ez történik, ha gyakran fogyasztunk tojást

Az otthoni szájmaszkok elkészítésével kapcsolatban már többféle útmutató elérhető, a hatékonyságuk azonban nem volt egyértelmű. Az Amerikai Kémiai Társaság folyóiratában megjelent legfrissebb kutatás alapján a chicagói Supratik Guha és munkatársai megtalálták a tökéletes kombinációt, amellyel az N95 maszkokhoz hasonló effektivitású védőfelszerelést lehet előállítani.

A hatékony szájmaszkot szorosan kötött pamutszövetből és poliészter-spandex sifonból kell több rétegben megkötni. Ha az utóbbi nem áll rendelkezésünkre, akkor a kutatócsapat természetes selymet vagy flanel anyagot ajánl a helyettesítésére.

A külső pamutréteg segít a fertőzőképes részecskék kiszűrésére, a belső sifon pedig elektrosztatikus tulajdonsággal bír, amely megakadályozza a kórokozót hordozó cseppecskék továbbjutását. Rendkívül fontos, hogy precízen simuljon az arcunkra a védőeszköz, a kutatók ugyanis megállapították, mindösszesen 1%-os rés a maszk szűrőképességét a felére csökkentheti.

További érdekes kutatások zajlanak a koronavírussal kapcsolatban:

https://liner.hu/nikotintapasszal-a-koronavirus-ellen-vajon-mukodhet/

Szoboszlai visszatért a Liverpool kezdőcsapatába az Európa-liágban

Nemcsak magyar szempontból volt az egyik legfontosabb kérdés, hogy Szoboszlai Dominik visszatérhet-e a Liverpool kezdőcsapatába az Európa-ligában, a sorozat negyeddöntőjének visszavágóján.