Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Kutatók megtalálták a legtisztább levegőt a Földön

A Colorado Állami Egyetem (CSU) kutatócsoportja egy olyan légköri régiót fedezett fel, amely a mai napig érintetlennek bizonyult az emberi tevékenységektől.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Colorado Állami Egyetem (CSU) kutatócsoportja egy olyan légköri régiót fedezett fel, amely a mai napig érintetlennek bizonyult az emberi tevékenységektől.

Az egyedülálló tanulmány során az Antarktiszhoz közeli Déli-óceán bioaeroszol-összetételét vizsgálták és rájöttek, hogy valószínűleg ebben a térségben található a legtisztább levegő a világon. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

A Sonia Kreidenweis vezette kutatásban olyan helyeket kerestek, amelyek függetlenek tudtak maradni a humán behatásoktól és meglepő módon találtak is egy ilyet. Egy olyan levegőrétegre lettek figyelmesek, melyek a Déli-óceán felett kialakuló felhőzetet hozzák létre. Ebben a rétegben az emberi aktivitásokból származó aeroszoloknak semmilyen nyomára nem bukkantak.

A humán tevékenységek által keletkező aeroszolok főleg folyékony és szilárd részecskék, melyek az elégetett fosszilis üzemanyagok, növényvédő szerek és szennyvizek maradványaiból tevődnek össze.

A tudósok magának a levegőnek az összetételét vizsgálták a bennük található baktériumok segítségével, mellyel következtethetni lehet a régió alsóbb légrétegeinek kompozíciójára.

A tanulmány társszerzője, Thomas Hill elmondta, hogy a Déli-óceán felhőzetét befolyásoló aeroszolok szoros összefüggésben vannak a tenger biológiai folyamataival, az Antarktisz pedig izolálva van a déli kontinensektől a mikroorganizmusok elterjedése és az üledékekben fellelhető tápanyagok szempontjából.

A szakember hozzátette,

„Összességében kijelenthetjük, hogy a Déli-óceán a Föld egyik ritka helye, amely mentes mindenféle antropogén aktivitástól.”

A kutatócsapat tagjai a levegőből is mintákat vettek, miközben az egyik óceánjáróval a Tasmániától délre lévő antarktiszi jégvonal mellett haladtak el. Később a bennük burjánzó mikróbákat analizálták, amelyek általában a szél által több ezer kilométeres távolság megtételére képesek.

Mindezekből kiderült, hogy a Földön nincs még egy hely, amely annyira tiszta lenne, mint az Antarktisznak ez a specifikus régiója.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/a-legszennyezettseg-csokkentese-is-kulcsfontossagu-a-masodik-jarvanyhullam-kialakulasanak-elkeruleseben/