Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,26 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
461,15 Ft
Bitcoin
69,923 $

Kutatás: a kutyák megérzik, ha stresszesek vagyunk

Egy állatpszichológus szerint mindez arra utal, hogy az ember legjobb barátja milyen rendkívüli képességekkel rendelkezik.

Fotó: Unsplash
Tudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

Régóta elterjedt nézet, hogy a kutyák a szaglás alapján képesek érzékelni a szélsőséges érzelmeket, többek között azt is, ha az adott személy stresszes, most pedig az angliai Queen’s University Belfast tudósai bebizonyították, hogy az ebek erre valóban képesek.

A PLOS One tudományos folyóiratban az áll, miszerint a kutatás során az emberi önkénteseknek nehéz matematikai feladatokat kellett elvégezniük, amely előtt és után mintákat gyűjtöttek tőlük, mindezeket pedig a kutyák „orrára” is rábízták. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Ez alapján kiderült, hogy az akut stressz megváltoztatja az emberi verejtékben és leheletben található vegyületeket, a legmegdöbbentőbb viszont az, hogy a négylábúak több mint 90 százalékos pontossággal meg tudták állapítani, hogy melyik minta készült a stresszhelyzet előtt és után.

Clara Wilson állatpszichológus, a tanulmány első szerzője úgy véli, ezek az adatok újabb bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az ember legjobb barátja milyen rendkívüli képességekkel rendelkezik – írta az NBC News.

„Bár valószínű, hogy a kutyák a különböző kontextusjelzésekből érzékelik a stressz-szintet a való életben, ám a laboratóriumi vizsgálat eredményei bebizonyították, hogy van egy megerősített szagkomponens, amely segítséget nyújthat nekik ebben” – mondta.