Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,54 Ft
Font
457,69 Ft
Bitcoin
64,671 $

Különleges zsírsavakkal idézhető elő a ráksejtek pusztulása

Fonálférgek és emberi sejtek vizsgálata közben rájöttek egy vadonatúj módszerre, amellyel a daganatos megbetegedéseket kezelni lehetne.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Fonálférgek és emberi sejtek vizsgálata közben rájöttek egy vadonatúj módszerre, amellyel a daganatos megbetegedéseket kezelni lehetne.

A kutatók a kísérletek során speciális zsírsavakkal támadták meg a ráksejteket, melyek az úgynevezett ferroptózis mechanizmus következtében egyszerűen elhaltak. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A Washington Állami Egyetem (WSU) tanulmányában többszörösen telítetlen zsírsavakra, egészen pontosan dihomogamma-linolénsavra (DGLA) koncentráltak. Habár kisebb mennyiségben az emberi szervezetben is található DGLA, napi szinten nem része az étkezésünknek, ezért fiziológia tulajdonságait még nem nagyon ismerjük.

https://liner.hu/rovidebb-ideig-elhetunk-ha-alvas-kozben-kevesebbet-almodunk/

A Jennifer Watts által vezetett kutatócsapat Caenorhabditis elegans nevű fonálférget DGLA-t tartalmazó baktériummal kezdett el etetni a kórokozók elpusztítása érdekében, egyúttal az őket termelő őssejtek kiirtását is megcélozták. A folyamat alatt megfigyelték a ferroptózist, ami lényegében a vas és lipid-peroxidok felgyülemlése okán kialakuló sejthalált jelenti.

Erre a sejthalálra csak az elmúlt években jöttek rá, azóta pedig szoros összefüggésbe hozták például vérrel kapcsolatos betegségekkel, idegrendszeri elváltozásokkal és vesét érintő sérülésekkel egyaránt.

Márciusban az MIT és a Harvard Egyetem tudósai egy új gyógyszerrel képesek voltak előidézni a ferroptózis folyamatát, a WSU kutatói a DGLA-val hasonló procedúrát érhettek el.

„A fonálférgeknél tapasztalt mechanizmusok túlnyomó többsége állandó jelleget mutatott, így azt feltételezzük, hogy az emlősök szervezetében a redukáló hatású vas és az oxidálásra képtelen lipidek jelenléte növelheti a ráksejtek kiirtásának esélyét.”

magyarázta Marcos Perez, a tanulmány szerzője.

Hogy még jobban megérthessék a DGLA működését, emberi ráksejtekkel bombázták a zsírsavakat laboratóriumi körülmények között. Bebizonyították, hogy a DGLA valóban serkentheti a ráksejtek ferroptózisának kialakulását, továbbá az éter lipidek eltávolításával növelni tudták a pusztítás intenzitását.

A jövőben mitokondriális szinten is vizsgálni fogják a ferroptózist, ezáltal részletesebb képet kaphatnak arról, miként szabhatnának gátat a daganatos elváltozások terjedésének.

https://liner.hu/nanoreszecskek-befecskendezesevel-nyerheto-vissza-a-latas/