Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,61 Ft
Euró
393,44 Ft
Font
460,18 Ft
Bitcoin
70,780 $

Koronavírus – tünetmentes állapottól a hirtelen halálig – miért ennyire agresszív a vírus?

Néhány páciensnél – legfőképpen férfiaknál – azt észlelték, hogy az immunrendszer a COVID-19 kórokozója helyett a szervezet egészséges sejtjeit támadja, miközben a gyerekek sokkal jobban átvészelik a fertőzést.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Néhány páciensnél – legfőképpen férfiaknál – azt észlelték, hogy az immunrendszer a COVID-19 kórokozója helyett a szervezet egészséges sejtjeit támadja, miközben a gyerekek sokkal jobban átvészelik a fertőzést.

A pandémia egyik legnagyobb és legfélelmetesebb rejtélye továbbra is az, vajon mitől függhet a tünetek súlyossága. Egy nemzetközi kutatócsapat tanulmányából nemrég kiderült, hogy a komoly szövődményekkel járó COVID-19 fertőzés esetében nem maga a vírus, hanem éppen az immunrendszer teszi tönkre a szerveket azzal, hogy az ép szöveteket roncsolja – számolt be róla a South China Morning Post hírportál. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

Az immunrendszernek két kulcsfontosságú szerepe van – egyrészt megvédi a szervezetet a betolakodóktól, úgymint a vírusoktól, baktériumoktól, gombáktól és egyéb vegyületektől, amelyek kárt okozhatnak a szövetekben; másrészt az immunsejtek és a T-sejtek antitesteket termelnek, amelyek a speciális fehérjeszerkezetüknek köszönhetően semlegesítik és megjegyzik a kórokozókat.

Ez utóbbit hívjuk adaptív immunitásnak, ugyanis ebben az esetben az emlékező T-sejtek és B-sejtek lényegében elraktározzák a memóriájukba a behatoló mikroorganizmussal kapcsolatos genetikai információkat.

Általában amikor egy vírus megfertőzi a sejteket, az úgynevezett 1-es típusú interferon proteinek aktiválódnak, és megvédik a szöveteket attól, hogy a vírus felszaporodhasson bennük, a legújabb kutatásban azonban rájöttek, hogy ezek a hasznos molekulák hiányoznak a súlyos koronavírusos tüneteket produkáló betegeknél.

Ennek a jelenségnek két magyarázata lehet. Elsősorban az autoantitestek állhatnak a negatív hatások mögött, ugyanis ezer kritikus állapotban lévő COVID-19 páciens közül száznál kimutatták, hogy ezek az ellenanyagok a vírus helyett hibásan az egészséges sejteket támadták meg. Másodsorban az 1-es típusú interferonok mutációja lehet a felelős az önpusztításért, mivel kiderült, a vizsgált csoporton belül 660 személynél 3,5%-os genetikai eltérés állt fenn, amelynek következtében ezek a fehérjék egyszerűen nem termelődtek a szervezetben.

Habár mindez támpontként szolgálhat az orvosoknak ahhoz, hogy megértsék a felnőtteknél jelentkező agresszív tünetek kialakulásának mikéntjét, az még továbbra sem tiszta, a gyerekek miért ellenállóbbak az idősebbekhez képest.

Egyes tudósok azt feltételezik, a gyerekek immunrendszere nagyobb koncentrációban termel bizonyos citokineket, amelyekkel természetes úton megelőzhető a szimptómák komollyá válása. Igaz, hogy a felnőtteknél a citokin vihar akár szervleálláshoz és halálhoz is vezethet, a gyermekek szervezetében azonban nem reagálja túl az immunrendszer a koronavírus-fertőzést, így megfelelő arányban oszlik el a molekula a véráramban.

Széles mosollyal lépett a tárgyalóterembe az antifa támadások elsőrendű vádlottja

Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken állt bíróság elé, hatalmas volt az érdeklődés.

Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

A Fidesz frakcióvezetőjét is mélységesen lesújtották azok a történtek, amiket Varga Judit mesélt el Magyar Péterről Hajdú Péter műsorában, a Frizbiben.