Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,78 Ft
Euró
394,36 Ft
Font
460,93 Ft
Bitcoin
63,569 $

Tovább rontott a járvány az egyetemisták mentális egészségi állapotán

Jelentősen romlott egyetemi hallgatók mentális egészségi állapota a koronavírus-járvány ideje alatt, és egyelőre nem látni a depresszió és a szorongás végét.

Fotó: Unsplash/Jeswin Thomas
Egészség/Életmód

Kornis Vivien

Szerkesztő

Egy négy éven tartó megfigyelés eredményeként a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az egyetemi hallgatókat érintő szorongás és depresszió egyre csak növekszik, ahogy egyre kevesebb időt töltenek alvással, ám egyre több időt töltenek a telefonjaik használatával. 

A Chron.com, vagyis a Houtson Chronicle napilap online platformjának összefoglalója szerint a Dartmouth Főiskola kutatói 2017-ben, 217 elsőéves hallgató megfigyelésével kezdték meg a vizsgálatukat, hogy megértsék, milyen tényezők és hogyan befolyásolják a fiatalok viselkedését. Eredményeik szerint a tanulók szorongása hol erősödött, hol csökkent, és ez a hullámzás általában a vizsgaidőszakban ért a csúcsára. Soron kívül Ez történik, ha gyakran fogyasztunk tojást

A járványhelyzet azonban tovább rontott a hallgatók mentális egészségügyi állapotán, hiszen egyre inkább depressziótól és a szorongás tüneteitől szenvednek, ami úgy tűnik, nem akar alábbhagyni – közölte Andrew Campbell kutató, számítástechnika professzor. 

A Dartmouth Főiskola tudományos munkatársainak tanulmánya rámutat arra, hogy a közegészségügyi válság hogyan befolyásolja a fiatalokat, és kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mit tesz a társadalom annak a csoportnak a támogatásáért, amely hosszú évek óta, már a világjárvány kirobbanása előtt is aránytalan mértékben küzdött mentális egészségi problémákkal.

A kérdés az, hogy meddig maradnak még így. 

Andrew Campbell

A tanulmány az egyre növekvő számú kutatások eredményeihez járul hozzá, melyek azt mutatják, hogy a koronavírus-járvány hatása túlmutat a fizikai egészségen és a biztonságon, különösen azért, mert az embereknek meg kell küzdenie az elszigeteltséggel, gyásszal, munkanélküliséggel, és a jövővel kapcsolatos bizonytalanságokkal is. A Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) szerint egyre növekszik azon felnőttek száma, akik mentális egészségügyi ellátásra, terápiára szorulnak a szorongás és depressziós epizódok miatt.

A Dartmouth Főiskola kutatói egy StudentLife nevű mobilalkalmazás segítségével gyűjtötték össze a vizsgálatban résztvevő hallgatók adatait többek között a tartózkodási helyükről, a telefonhasználtukról, az alvási szokásaikról és mozgásszegény mindennapjaikról. Az alkalmazás heti értékeléseket nyújtott, a hallgatók pedig visszajelzéseket adhattak a hangulatukról és a stressz-szintjeikről. 

A kutatók a hallgatóktól begyűjtött adatokat összehasonlították a szélesebb körű nyilvánosság online keresési szokásaival, és megállapították, hogy a tanulók magasabb szintű stresszről számoltak be, amikor az emberek a “Covid-kimerültség” (covid fatigue) kifejezés után kutattak a neten. A kutatók szerint a keresett kifejezés és bizonyos magatartások, például a telefonhasználat növekedése között lévő szoros összefüggés segít megérteni a jelenséget, és magyarázatot ad arra, hogy a “Covid-kimerültség” hogyan befolyásolja a mentális egészségügyi állapotot.

Andrew Campbell és Jeremy Huckins egyetemi oktató elmondta, hogy tavaly tavasszal kezdték észrevenni a viselkedésváltozás első jeleit. A 2020 júniusában közzétett korai eredmények azt mutatják, hogy a hallgatók mozgásszegényebb életmódot folytattak, mint korábban, és kevesebb helyre látogattak el, ami azt jelzi, hogy betartották a koronavírus-járvány megfékezésének érdekében hozott korlátozásokat és az irányelveknek megfelelően viselkedtek. 

A 2020-as tavaszi szünet ideje alatt megnőtt a szorongás és a depresszió aránya a hallgatók között, annak ellenére, hogy ebben az időszakban a diákok általában többet alszanak és alacsonyabb szintű stresszről számolnak be – hangsúlyozta Campbell és Huckins. Ez a változás egyelőre nem állt vissza a járvány előtt normális szintekre.

A pandémia előtt néhány hallgató egyértelműen szorongott vagy depressziós volt, de nem ez volt a legjellemzőbb a diákok között. Hatalmas változásokat tapasztalunk a mentális egészség és a viselkedés terén a Covid miatt. Soha korábban nem láttunk ehhez hasonlót.

Jeremy Huckins

A kutatás eredményei egy kifejezetten nehéz dartmouth-i szemeszter után kerültek közzétételre. Négy hallgató életét vesztette az elmúlt évben, és számos dartmouth-i diák szerint ezért részben a főiskola nem megfelelő, mentális egészségügyi forrásai, irányelvei a felelősek. 

Beau DuBray elsőéves hallgató novemberben véget vetett saját életének, Connor Tiffany, szintén elsőéves hallgató “váratlanul” életét vesztette márciusban, Elizabeth Reimer, ugyancsak elsőéves hallgató májusban hunyt el New York-i otthonában. Lamees Kareem áprilisban vesztette életét, egy koronavírushoz nem követhető megbetegedés szövődményeiben. 

Az egyetemi campuson számos graffiti bukkant fel különböző helyszíneken múlt hónapban, melyek az intézmény vezetőségét bírálták a mentális egészségügyi válság kezelése miatt. A főiskola az elhunyt hallgatók emlékére megemlékezést tartott, és ígéretet tett arra, hogy erőfeszítéseket tesz a mentális egészségügyi ellátás javításáért, illetve rugalmassággal kezeli a szemeszter végi határidőket. A Dartmouth Főiskola ráadásul együttműködést tervez a JED Alapítvánnyal, amely a fiatalok számára lelki támogatást nyújt.

“Forradalom zajlik, lassú tempóban” – közölte Campbell a változásokkal kapcsolatban, és hozzátette, hogy a mobilalkalmazások és a hordható okoseszközök segítségével könnyebben azonosíthatóvá válnak a mentális egészségügyi problémák kiváltó okati és figyelmeztető jelei. A StudentLife például képes azonosítani az alvási szokásokban fellépő drasztikus változásokat, amely a mentális betegség korai tünetét jelenti.