Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,44 Ft
Euró
394,85 Ft
Font
462,13 Ft
Bitcoin
62,453 $

Egyre közelebb járunk a koronavírus fertőzési és terjedési mechanizmusának megfejtéséhez

Kemenesi Gábor biológus egy tanulmány eredményei alapján mutatta be a koronavírus-fertőzésen áteső, mRNS-vakcinákkal beoltottak coviddal szembeni védekezési mechanizmusát.

Unsplash
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A biológus legutóbbi Facebook-bejegyzésében a Nature tudományos folyóiratban közölt fontos tanulmányt említette meg.

„A tanulmány megvizsgálta az ún. memória B sejtek működését, az általuk termelt antitestek kötőképességét és időbeli fejlődését olyan pácienseknél, akik átestek a betegségen. Összehasonlították továbbá a csupán betegségen átesettek, és az erre később oltást kérők közti immunitási mutatókat. Mindezt egy 12 hónapos idősávon, tehát végre hosszabb távú becsléseket is tehetünk.” Soron kívül Változékony időnk lesz szerdán, néhol jégdara és hózápor is lehet

Kemenesi közölte, a memória B sejtjeink folyamatosan fejlesztik a vírus elleni antitestek kötőképességét/hatékonyságát a fertőzést követő hónapokban. Ezt a vírus immunrendszer számára legérdekesebb része ellen teszik, a receptorkötő hely ellen (RBD). Így idővel a kevesebb is jobb elve mentén egyre hatékonyabb védelmi arzenál (neutralizáló antitestek) fejlődik a testünkben.

„Kiderül, hogy a betegségen átesők 93 százalékánál egy év után is megfigyelték a vírus megkötésének képességét, „melyet a vakcinálás nagyságrendekkel (IgG mennyiség tekintetében harmincszorosára, neutralizációs képesség szempontjából pedig ötvenszeresére) meg is növel.”

A biológus kiemelte, a vizsgált immunsejtek (RBD-specifikus memória B sejtek mennyisége a természetes fertőzésen átesettek körében 12 hónap után némileg csökkent (1,35x mértékben), míg az erre oltást kapók körében jelentősen nőtt (8,6x mérték), az oltás tehát a vírus elleni védekezésünk arzenálját az immunsejtek szintjén mennyiségileg is segíti.

„Akik átestek a fertőzésen és oltásban is részesültek, a tanulmány szerint a mutánsok széles skálája ellen, hosszútávon védettek lehetnek – ez azt jelentheti, hogy a vakcinák új variánsokhoz történő módosítását sem kell túl gyakran elvégezni. A tanulmányban ezt az Alfa, Béta, Gamma és Iota variánsokkal erősítették meg. Várhatóan a betegségen nem átesettek, csupán oltásban részesültek megfelelő vakcinálási időzítése is nagyon ígéretes hatást fejt majd ki.”

A kutató hozzátette, csak mRNS-vakcinával beoltott pácienseket vizsgáltak, illetve a Delta variáns, vagyis az elsőként Indiában azonosított koronavírustörzs nem szerepelt a kutatásban.