Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,85 Ft
Euró
394,53 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
65,088 $

Abszurd elméleteket terjeszt a kínai média a koronavírus eredetéről

Brazil marhahús, szaúdi garnélarák, maine-i homár – minden felelős volt eddig a járvány kitöréséért a kínai média szerint, csak maga Kína nem.

A koronavírus-járvány miatt védõmaszkot viselõ nõk kerékpároznak a reggeli csúcsforgalomban Pekingben 2021. február 24-én. Az egész világra kiterjedõ koronavírus-járvány legelsõ, ismert gócpontja a közép-kínai Hupej tartomány székvárosa, Vuhan. MTI/EPA/Roman Pilipej
Ázsia

Nagy Noel

Szerkesztő

A globális Policy Kutatócsoport (POREG) nevű think tank több száz olyan cikket, beszámolót és közösségi médiás fiókot vizsgált meg, amelyek Peking propagandáját terjesztik vagy támogatják a központi kommunista hatalmat.

A POREG végignézte, hogy ezek a hírterjesztő felületek mit gondolnak a koronavírus-járvány kitörésének körülményeiről és nem meglepő módon egyik sem véli azt, hogy esetleg a vuhani laboratóriumból szökhetett ki a SARS-CoV-2.

Ehelyett egészen meglepő elméletek is felmerültek: a kínai állami média és a közösségi médiás propagandagépezet azt próbálja bizonyítani, hogy a koronavírus eleve Kínába is kívülről jutott be, nem lehetséges, hogy Kínában tört ki.

A propagandagépezet szerint Brazíliából importált marhahús, Szaúd-Arábiából importált garnélarák, illetve az Egyesült Államokból behozott sertéshús is felelős lehet – írja az ANI hírügynökség. A legutóbbi teória szerint Maine államból behozott homárhússal is bejöhetett a vírus Kínába.

A POREG megállapítása szerint a leggyorsabban terjedő elmélet a maine-i homárimportra vonatkozó teória, amit még korábban egy Kolkatában dolgozó kínai diplomata kezdett el terjeszteni. Ezt az állami járványügy és a homár-nagykereskedők is tagadták, ennek ellenére a teória továbbterjedt.

A think tank pedig két érdekes összefüggést is észrevett: amint egyre erősödött a megállapítás, hogy Vuhan volt a járvány fészke, a fertőzött hús elmélet is jobban kezdett terjedni, hogy képezzenek a narratívának egy ellenpontot.

A másik összefüggés még egyértelműbb: azon országok, akik kritizálni merték a kommunista párt politikáját, valahogy érintettek lettek a fertőzött hús elméletben. Minden kritikára Kína úgy reagál, hogy az adott ország húsa volt igazából fertőzött, ezzel pedig az exportpiacukat sértik.

A POREG szerint teljesen egyértelmű, hogy Kína minden tőle telhetőt megtesz, hogy elhallgattassa azokat a kritikákat, amelyek a kommunista vezetést érik. Ehhez elsődleges eszközként az álhírterjesztést alkalmazzák, hogy ne legyen belőle bántódásuk.

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.