Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,66 Ft
Euró
393,92 Ft
Font
460,41 Ft
Bitcoin
70,862 $

Klímaváltozás: az idei télen megdőltek a rekordok

A Copernicus Climate Change Service kutatói a legfrissebb adatok kielemzése után arra figyelmeztetnek, hogy a sarkok hósapkái nagyobb ütemben olvadnak, mint azt előre gondolták.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A tavaly decembertől idén februárig tartó időszakban az európai átlaghőmérséklet 3,4 Celsius-fokkal haladta meg az 1981 és 2010 között mért középértékeket. Kijelenthetjük, hogy ezzel sajnos új téli csúcsokat döntött meg az emberiség.

Az adatok szerint a késő nyár az Antarktiszon jóval melegebb volt az átlagosnál, Ausztráliában viszont hidegebb hőmérsékleteket mértek. Februárban Szibériában és Közép-Ázsiában a higanyszál jóval a megszokott értékek fölé kúszott. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

Tudósok 850 ezer négyzetkilométerrel kevesebb jeget regisztráltak a Jeges-tenger felületén. Csak hogy jobban el tudjuk képzelni a kár komolyságát: ez az elolvadt mennyiség körülbelül megfelel Olaszország és Franciaország összterületének.

Az Abisko nevű svéd település egy olyan területen fekszik, ahol az évi hőmérsékletek állandóan nulla Celsius-fok körül mozognak. Itt is megváltozott a helyzet, ugyanis eddig nem tapasztalt hőemelkedést tapasztaltak és eltűntek a telek.

Normál körülmények között Abiskóban a hó, a jég és a levegő átlaghőmérséklete télen -15 Celsius-fok szokott lenni, ami az északi sarkkörön vagy azon túl elhelyezkedő települések esetében egyáltalán nem meglepő.

A falu közelében telepített időjárás állomások adatai azonban azt mutatják, hogy a felmelegedés a svéd községben kétszer gyorsabb volt az egész világhoz képest.

A klímakutató, Keith Larson szerint egy ördögi kör jött létre – amikor a hó és a jég olvadásnak indulnak, akkor a napsugarakat nehezebben verik vissza. Ezáltal elnyelik a hőt, így pedig rohamosabb tempóban folytatódik ez az olvadás.

„1989 óta minden éven nagyon meleg volt, kivéve 2010-et. Ez nem azt jelenti, hogy a telek egyáltalán nem hidegek, hisz az Arktiszon vagyunk. Elveszítettük azonban a megszokott hideg teleinket.”

összegezte a helyzetet Larson.

Az Abisko közelében található nemzeti parkban a turistákat olyan kiállítások várják, amelyek megmutatják, hogy a klímaváltozás hatására miként módosult az ottani tájkép, valamint a növény- és az állatvilág.