Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,74 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
460,05 Ft
Bitcoin
70,230 $

Nyomatékos figyelmeztetést küldött Kína a NATO-nak

Az Európai Unió kínai diplomatája a keddi nap folyamán arra szólította fel a NATO-t, hogy ne túlozzanak a „kínai fenyegetés teóriájával”, miután a katonai szervezet vezetője kijelentette, hogy rendszerszintű kihívást jelent az ország.

Joe Biden amerikai (k,j), és Recep Tayyip Erdogan török elnök (k,b) a NATO-tagországok állam-, illetve kormányfõinek találkozóján Brüsszelben 2021. június 14-én. A 30 államot tömörítõ brüsszeli székhelyû észak-atlanti szervezet egynapos csúcstalálkozóján a tagállamok vezetõi az Oroszországgal és Kínával való kapcsolatokról, a kibertámadásokról és a klímaváltozásról tanácskoznak. MTI/AP Photo/Patrick Semansky
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) vezetői a hétfői nap folyamán találkozta először úgy, hogy Joe Biden amerikai elnök is részt vett a találkozón – írja a Reuters. A találkozót követően egy békére törekvő közleményt adtak ki közösen:

„Kína kifejezett ambíciói és határozott viselkedése rendszerszintű kihívást jelent a jog alapú nemzetközi rend, valamint a szövetségi biztonság területe számára” Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Az amerikai elnök arra szólította fel a NATO-tagállamok vezetőit, hogy határozottan lépjenek fel a kínai autoriter rezsim és a növekvő katonai befolyásával szemben, így a Szovjetunió óta először van konkrét ország, amely felé a szövetség a figyelmét fordítja.

Az Európai Unió kínai missziója azonban a hivatalos weboldalán reagált a közleményre, amely szerintük „Hidegháborús mentalitást” tükröz. Mint fogalmaztak, nagyon félreértik Kína „békés fejlődését” és a nemzetközi helyzetet:

„Nem jelentünk rendszerszintű fenyegetést senkire nézve, azonban aki rendszerszintű fenyegetést jelent ránk nézve, az ellen mi sem fogunk különb módon fellépni”

A legutóbbi G7-találkozó során is Kína volt a fő téma, többek között a Hszincsiangban és Hongkongban történő jogsértések elítélése, a koronavírus-járvány eredetének vizsgálata és a kínai „Út és Övezet” alternatíváját létrehozó beruházási projekt témáiban egyeztek meg a felek.

London kínai nagykövetsége a találkozó követően közleményt adott ki, melyben felháborodásukat fejezték Hszincsiang, Hongkong és Tajvan megemlítése kapcsán, mint fogalmaztak, szerintük a „rossz szándékú országok, mint az Egyesült Államok” folyamatosan torzítják a tényeket ezzel kapcsolatban.