Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,914 $

Több mint 40 ország sürgeti Kínát, hogy engedélyezze az ENSZ jogvédő vezetőjének beutazását Hszincsiangba

Az országok komolyan aggódnak az ujgur muzulmánokkal szembeni bánásmód miatt.

Fotó: Unsplash/Kuzzat Altay
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának tagországai Kanada vezetésével kedden sürgette Kínát, hogy tegye lehetővé Michelle Bachelet jogvédő vezető számára, hogy haladéktalanul beléphessen az ország Hszincsiang Autonóm Területére, miközben bírálta a hongkongi és tibeti jogok csorbítását.

Leslie Norton, Kanada genfi ENSZ-nagykövete több mint 40 ország, köztük Albánia, Ausztrália, Franciaország, Németország, Franciaország, Írország, Japán, Svájc, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok nevében olvasta fel a közös nyilatkozatot a tanács előtt. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

„Komoly aggodalmunkat fejezzük ki a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen kialakult emberi jogi helyzet miatt”

– mondta Norton.

Kína cáfolja az ujgurokkal szembeni visszaélésekkel kapcsolatos állításokat, és az országok egy csoportja nevében határozottan megfogalmazott nyilatkozattal válaszolt, amelyben kijelentette, hogy „mélységesen aggódik a Kanadában élő őslakosok ellen elkövetett súlyos emberi jogi jogsértések miatt”.

„Hiteles jelentések szerint több mint egymillió embert tartanak önkényesen fogva Hszincsiangban, és széles körű megfigyelés folyik, amely aránytalanul nagy mértékben az ujgurokat és más kisebbségek tagjait célozza, valamint korlátozzák az alapvető szabadságjogokat és az ujgur kultúrát”

– áll a Norton által felolvasott közös nyilatkozatban.

A nyilatkozat megemlíti a kínzást és a kegyetlen, illetve embertelen és megalázó bánásmódot vagy büntetést, a sterilizációra kényszerített nőket, valamint a szexuális és nemi alapú erőszakot és a gyermekek szüleiktől való kényszerű elválasztását.

„Sürgetjük Kínát, hogy tegye lehetővé a független megfigyelők, köztük a főbiztos azonnali, érdemi és korlátlan bejutását Hszincsiangba”

– tette hozzá a nyilatkozat Bacheletre utalva.

Az ENSZ jogvédő vezetője előző nap az Emberi Jogi Tanács előtt szólalt fel.

„Továbbra is tárgyalok Kínával a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területre való látogatás módozatairól, beleértve az érdemi bejutást is, és remélem, hogy ez még idén megvalósítható, különösen mivel továbbra is súlyos emberi jogi jogsértésekről érkeznek jelentések”

– mondta Bachelet.

A kanadaiak által olvasható nyilatkozat szerint: „Végezetül, továbbra is mély aggodalommal tölt el bennünket az alapvető szabadságjogok csorbulása Hongkongban a nemzetbiztonsági törvény alapján, valamint a tibeti emberi jogi helyzet. Felszólítjuk a kínai hatóságokat, hogy tartsák be emberi jogi kötelezettségeiket.

A Kína ellennyilatkozatát támogató országok között volt Fehéroroszország, Irán, Észak-Korea, Oroszország, Srí Lanka, Szíria és Venezuela – írja a Yeni Şafak.

„Történelmileg Kanada megfosztotta az őslakosokat a földjüktől, megölte őket és kiirtotta a kultúrájukat”

– áll a nyilatkozatban.

Ez nyilvánvaló utalás volt arra, hogy május végén 215 jelöletlen sírra bukkantak, amelyek a 19. századból származhatnak egy egyház által működtetett, őslakos diákok számára fenntartott egykori bentlakásos iskolában, Kanada nyugati részén.