Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,19 Ft
Euró
394,21 Ft
Font
456,82 Ft
Bitcoin
66,267 $

„Kína egy disztópikus poklot teremtett Hszincsiangban”

A nemzetközi emberi jogi jogvédelemmel foglalkozó Amnesty International szerint Kína emberiség elleni bűntetteket követel Hszincsaing régióban az ujgur és egyéb muszlim kisebbségekkel szemben.

A Törökországban élő, muszlim vallású, nyugat-kínai ujgur kisebbség tagja maszkban tüntet Isztambulban 2021. április 1-jén. Emberi jogi csoportok szerint az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen a kínai hatóságok az ujgurokat átnevelőtáborokban tartják fogva, ahol kényszermunkának és sterilizációnak vetik alá őket. MTI/EPA/Tolga Bozoglu
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Amnesty felszólította az ENSZ-t, hogy rendeljen el vizsgálatot Kína ellen, amiért az északnyugati régióban élő ujgurokat, kazahokat és további muszlim kisebbségeket kínzásnak, önkényes bebörtönzésnek és megfigyelésnek vetik alá – írja a BBC.

„A kínai hatóságok egy disztópikus poklot hoztak létre Hszincsiangban, egészen elképesztő mértékben. Az egész emberiség lelkiismeretét sokkolnia kellene, hogy ekkora számú embertömeg lett kitéve agymosásnak, kínzásnak és egyéb megalázó bánásmódnak az internáló táborokban, ahol ráadásul megfigyelik őket” Soron kívül Közel 15 millió forintot raboltak a fegyveres betörők, majd lecsapott a TEK

mondta az Amnesty főtitkára.

Agnes Callamard azzal is megvádolta az ENSZ főtitkárát, Antonio Guterrest, hogy nem teljesítette kötelezettségét ezen a téren, még csak nem is ítélte el hivatalosan a hszincsiangi helyzetet, nemhogy egy hivatalos és alapos vizsgálatot indítson.

„Kötelessége lenne, hogy megvédje azon értékeket, amelyek alapján az ENSZ-t létrehozták, egészen biztosan nem az a feladata, hogy emberiség elleni bűntettek idején csendben maradjon”

Az Amnesty által készített 160 oldalas jelentésben 55 korábbi letartóztatott hszincsiangit szólaltatnak meg, akik beszámolója alapján levonták, hogy Kína emberiség elleni bűntetteket hajt végre, köztük egy népcsoport üldözését, nemzetközi jogot sértő bebörtönzést és kínzást.

Korábban már több nyugati ország – köztük Egyesült Államok, Kanada és Hollandia – nem csak emberiség elleni bűntettekkel, hanem egyenesen népirtással vádolta meg Pekinget, amiért ilyen mértékben fellépnek az ujgurok ellen.

Kína természetesen vehemensen tagadja a jogsértéseket, és mint korábban Hongkong, Tajvan és Tibet esetében, úgy most is arra hivatkoznak, hogy ne avatkozzanak bele a saját belügyeikbe, mindenki tartózkodjon az ítélkezéstől.

Valamennyi szakértő azonban egyetért, hogy Kína több millió ujgurt és más muszlimot vitt internáló táborba, ahol fizikailag és pszichológiailag is kínozták őket, ezen felül kényszersterilizálással és kényszerabortusszal próbálták elérni, hogy ne szaporodjanak tovább ezen népcsoportok.

Kína ezek kapcsán mindig elmondja, hogy szó sincs arról, hogy kínzások folynának ezekben a táborokban, hanem idő újraoktatják azokat, akiket radikálisnak ítélnek meg, mindezt terrorizmusellenes akciónak nevezve.

Az Amnesty és más szervezetek is azonban már jelezték, hogy a deradikalizálás nem azt jelenti, hogy népirtást kell indítani egy eltérő vallású csoport ellen, ilyen szintű erőszak, rasszizmus és kirekesztés alkalmazásával.

A kínzások súlyossága rávilágít a kínai hatóságok barbaritására, brutális szintű fájdalomnak vetik alá olykor a muszlim kisebbségeket, amikor az agymosást nem látják elegendőnek. Az Amnesty szerint többek között:

  • Veréssel
  • Elektromos áramütésekkel
  • Lekötözésekkel, köztük tigris paddal
  • Alvásmegvonással
  • Falra való fellógatással
  • Jeges szobában való elhelyezéssel és
  • Teljesen magányos elkülönítéssel kínozzák a hszincsiangi rabokat.

Az Amnesty szerint a hszincsiangi táborrendszer ráadásul úgy tűnik, hogy már teljesen kicsúszott a kínai igazságszolgáltatás és jogrendszer kezei közül, gyakorlatilag vadnyugati állapotok alakultak ki, ahol bármit meg lehet tenni.