Kína olyan fejlesztést mutatott be, melynek segítségével képesek lehetnek észlelni az amerikai lopakodó repülőgépeket
Ha ez igaz, akkor az amerikai hadsereg nagy bajban lehet.
Kínai kutatók egy olyan drónt fejlesztettek ki, mely akár 2000 kilométeres távolságból is észlelheti a lopakodó repülőgépeket – számolt be a Changchun Institute of Optics, Fine Mechanics, and Physics.
Az Interesting Engineering által is szemlézett jelentés szerint az eszköz speciális infravörös érzékelőkkel működik, melyek hatékonyabbak lehetnek a hagyományos radaroknál a lopakodó technológiával ellátott repülőgépek azonosításában.
A kutatás szerint az amerikai F-35 és F-22 típusú vadászgépek radarelnyelő bevonata hatékonyan elrejti őket a hagyományos érzékelőkkel szemben. Csakhogy a repülőgépek hajtóműve jelentős mennyiségű infravörös sugárzást bocsát ki, melyet a kínai drónok azonosítani tudnak.
A kutatócsoport ezt az információt felhasználva olyan érzékelőket fejlesztett ki, melyek képesek kiszűrni az infravörös jeleket még nagy távolságból is. Az eszközök a sztratoszférában, körülbelül 20 km magasságban lebegnek, s hosszú ideig képesek megfigyelést végezni.
NE HAGYD KI
Kína tervei szerint egy egész konstellációt építhetne ki ezekből a drónokból, melyek folyamatos figyelőrendszert biztosítanának. Noha az eszközök lassúak és viszonylag nagy méretűek, olcsóbbak és könnyebben gyárthatók, mint a hagyományos megfigyelőrendszerek, ami hatékony eszközzé teheti őket a lopakodó repülőgépek elleni védekezésben.
Amennyiben pedig a fejlesztések valóban működőképesek, az jelentős kihívást jelenthet az amerikai haditechnológia számára, mivel a lopakodó repülőgépek mozgásterét korlátozhatják, és akár el is rettenthetik azokat bizonyos területek feletti bevetéstől.