Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Élesedik a feszültség, Kína hazugsággal vádolja az Egyesült Államokat

Élesedik a feszültség, Kína hazugsággal vádolja az Egyesült Államokat

Élesedik a feszültség, Kína hazugsággal vádolja az Egyesült Államokat
Unsplash/Phuc Duong

Máris befutott Kína reakciója az Egyesült Államok szigorú, diákokat érintő vízumblokkjára.

Az Egyesült Államok kormánya újabb, komoly vitákat kiváltó lépést tett a kínai diákokkal szemben, amiről korábban a lapunk is beszámolt. A Trump-adminisztráció ismét célkeresztbe vette azokat a hallgatókat, akik a Kínai Kommunista Párttal állnak kapcsolatban, vagy „kritikus” tudományterületeken folytatnak tanulmányokat amerikai egyetemeken. A döntés diplomáciai vihart kavart, és Peking élesen bírálta a lépést, hazugsággal vádolta meg az Egyesült Államokat.

A döntés közvetlen következményeként az amerikai külügyminisztérium világszerte felfüggesztette az összes diákvízum-interjú időpontját, ami rengeteg hallgatóra lehet negatív hatással. Ennek célja, hogy a vízumkérelmek szigorúbb ellenőrzését lehetővé tevő új protokollokat vezessenek be, így várhatóan többek nem fognak vízumhoz jutni.

A kínai külügyminisztérium szóvivője, Mao Ning határozottan elítélte az intézkedést. „Az Egyesült Államok indokolatlan döntése, hogy ideológiai és nemzetbiztonsági ürüggyel vonja vissza kínai diákok vízumait, súlyosan sérti a kínai hallgatók jogait és érdekeit, és aláássa a két ország közötti népi kapcsolatokat.”

Peking hivatalos diplomáciai tiltakozást is benyújtott Washington felé, egyúttal azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy képmutató módon hivatkozik a szabadságra és nyitottságra, miközben valójában diszkriminatív lépéseket tesznek, most épp velük szemben. „Ez a politikai indíttatású döntés csak tovább rontja az Egyesült Államok nemzetközi megítélését és hitelességét” – idézte a Newsweek.

Az USA nem vonja vissza a szigorítást

A döntés hátterében Marco Rubio külügyminiszter bejelentése áll, aki kijelentette, a Belbiztonsági Minisztériummal együttműködve „agresszíven visszavonják” a kínai diákok vízumait. Rubio szerint a cél az, hogy az amerikai egyetemeket ne használhassák „információszerzésre” olyan személyek, akiknek a háttere biztonsági kockázatot jelenthet az USA-ra nézve. A bejelentés értelmében ettől a ponttól kezdődően a Kínából és Hongkongból érkező összes diákvízumkérelmet fokozott ellenőrzés alá vonják.

Az új szabályozás megítélése erősen megosztónak tűnhet, ami már most számos szakértőt mozgatott meg, szerte a vilgában. Míg az amerikai kormány nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozik, sok elemző és jogvédő szervezet attól tart, hogy a döntés politikailag motivált és faji, illetve nemzetiségi alapon diszkriminálhat ártatlan diákokat, akik csak folytatni szeretnék a tanulmányaikat.