Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,177 $

Kiderült, valójában hányan kaphatták el a koronavírust Magyarországon

Az elmúlt hetekben a fertőzés napi növekménye messze meghaladta a tavaszi, első hullámban tapasztalt értékeket, szakemberek egyöntetű véleménye szerint azonban a koronavírusos betegek valós száma azonban akár tízszer-hússzor is nagyobb lehet.

Budapest, 2020. április 28. Védőfelszerelést viselő ápolók a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon az éjszakai műszakban a fővárosi Szent László Kórházban 2020. április 27-én. MTI/Balogh Zoltán
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az elmúlt hetekben a fertőzés napi növekménye messze meghaladta a tavaszi, első hullámban tapasztalt értékeket, szakemberek egyöntetű véleménye szerint azonban a koronavírusos betegek valós száma azonban akár tízszer-hússzor is nagyobb lehet.

Amíg a koronavírus-járvány első hullámában viszonylag stabilra becsülték az aluldetektálási arányokat és a nagy országos felmérés is azt mutatta, hogy 15-tel kellett szorozni a napi esetszámokat a járvány kiterjedtségének bemutatásához, a második hullámban sok tényező hozott változást, és ez a mutató azon túl, hogy nőtt, bizonytalanabbá is vált. Az utolsó nagy bizonytalansági faktort a tesztkapacitások maximumának elérése jelentette – olvasható a Portfolio.hu elemzésében. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Az analízisből megtudhattuk, hogy bár az elmúlt napokban úgy tűnt, az újonnan regisztrált fertőzöttek száma állandósult, ezzel szemben arról lehetett szó, hogy képtelenek vagyunk olyan ütemben tesztelni, amilyen gyorsan terjed a koronavírus.

A tesztelési kapacitások elérték a korlátokat, amelyből az következik, hogy csak kirívó esetekben láthatunk ezer főnél magasabb napi esetszámot, ugyanis 10-12 ezer a maximális terheltségi szint. Ha kiterjesztenék ezt a kapacitást, azzal igazán döbbenetes értékeket kaphatnánk, hiszen akár a hússzorosára is emelkedhetnének az értékek.

Hazánkban az első hullámban csupán minden 14-15. esetet regisztráltak, ami azt jelenti, körülbelül 54 ezren kaphatták el a COVID-19 fertőzést, miközben 3-4 ezer pácienst vettek hivatalosan nyilvántartásba, a második hullámban ezen felül az észlelési arány is jelentősen romolhatott.

Az elemzésben elméletben megemelték a tesztkapacitásokat előző két hétre visszamenőleg, és kimutatták, hogy ebben az esetben naponta 20-30 ezer koronavírusos beteget kellett volna azonosítaniuk az egészségügyi hatóságoknak. Hozzátették ugyanakkor, hogy a számításokban több hibalehetőség is rejlik, pontos eredményekkel kizárólag egy országos közvélemény-kutatás szolgálhatna.

A korábban megszokott 40-50%-os budapesti napi növekmény az elmúlt napokban 25%-ra csökkent, ami feltehetően azért lehet, mert leginkább a fővárosban okoz problémát a tesztelések kivitelezése, mivel sokszor napokat kell várniuk a pácienseknek a mentőkre, ezzel szemben vidéken hamar kiérnek a helyszínre, alacsonyan tudják tartani a fertőzöttek számát, ezáltal kezelhetőbb a járványhelyzet is.