Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,98 Ft
Euró
392,88 Ft
Font
456,93 Ft
Bitcoin
66,355 $

Kiderült, hány embernek kell megkapnia az oltást, hogy vége legyen a pandémiának

Ahhoz, hogy 2021-ben végre fellélegezhessünk, és a kormányok lazíthassanak a hónapok óta érvényben lévő korlátozásokon és lezárásokon, feltétlenül szükséges élnünk a vakcinák nyújtotta lehetőségekkel.

Budapest, 2020. december 26. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beoltja a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyaggal Ludwig Endre infektológust a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán 2020. december 26-án. MTI/Mónus Márton
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Ahhoz, hogy 2021-ben végre fellélegezhessünk, és a kormányok lazíthassanak a hónapok óta érvényben lévő korlátozásokon és lezárásokon, feltétlenül szükséges élnünk a vakcinák nyújtotta lehetőségekkel.

A CNBC televíziós csatornának adott interjúban Dr. Carlos del Rio figyelmeztetett, a koronavírus-világjárványnak csakis úgy vethetünk véget, ha az oltási kedvvel kapcsolatos mérleg nyelve a pozitív irányba fog billenni, máskülönben a professzor reménytelen próbálkozásnak tartja az egész vakcinációs programot. Soron kívül Kósa Lajos: Magyar Péternek nem tüntetnie kellene, hanem virágot vennie a volt feleségének

„Ha minden egyes amerikai állampolgárt be szeretnénk oltani júliusig, akkor már most napi szinten legalább hárommillió embernek kellene beszúrnunk az injekciós tűt. Ehhez óriási erőfeszítésekre lesz szükségünk, valamint komoly logisztikai megoldásokat kell eszközölnünk.”

Az Operation Warp Speed projekt keretein belül az Egyesült Államok 2020 végéig 20 millió dózis vakcinát kötött le, ebből azonban december 30-ig mindössze 11,4 millió érkezett meg, és alig kétmillióan kapták meg az oltásokat. Del Rio szerint a sikerességhez nem elegendő lefoglalni és pénzt költeni a vakcinákra, hanem a disztribúciót és az oltási kedvet is fel kell lendíteni.

Ha mindezt a magyarországi helyzetre vetítjük ki, akkor átlagosan naponta a teljes lakosság 0,5-1 százalékát, azaz körülbelül 60-90 ezer embert kellene beoltani. Mivel a Pfizer vakcináit a hatékonyság eléréséhez két körben szükséges alkalmazni, ezért a kapacitáson mindenféleképpen növelniük kellene az egészségügyi hatóságoknak ahhoz, hogy kialakuljon az átoltottság és a nyájimmunitás.

Mivel az oltási kedv hazánkban rendkívül alacsonynak számít az Európai Unió többi tagállamához képest is, így kemény dió lesz rávenni az embereket arra, hogy önkéntes alapon igényeljék a koronavírus elleni védőoltást. A magyar kormány mindezek apropóján azt fontolgatja, hogy bizonyos előnyöket kaphatnak azok, akik megkapták a vakcinát.

Bár ez megsértené az emberi szabadság alapvető nemzetközi jogait, már felröppentek a hírek, hogy bizonyos törvénymódosításokkal kikerülhetnék őket – Spanyolországban például hamarosan elkezdik listázni azokat a személyeket, akik elutasították az ingyenes vakcinát, így számukra például tovább tarthat majd a kijárási tilalom, és valószínűleg korlátozva lesznek a szabad mozgásban.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".

Magyar utasok rekedtek a barcelonai repülőtéren

A Wizz Air légitársaság utasai kénytelenek voltak Barcelonában maradni, miután a rendkívüli időjárási viszonyok miatt törölték a Budapestre induló járatot.