Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,81 Ft
Euró
394,40 Ft
Font
460,34 Ft
Bitcoin
65,079 $

Két szupermasszív fekete lyukkal rendelkező galaxis nyomaira bukkantak

A csillagászok korábban elképzelhetetlennek hitt jelenségekre lettek figyelmesek.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A csillagászok korábban elképzelhetetlennek hitt jelenségekre lettek figyelmesek.

Az asztronómusok olyan jeleket fogtak aktív galaxisokból, amelyek során rendszeres időközönként intenzív gamma-sugarakat bocsátottak ki magukból. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Az általános tudományos meggyőződések szerint a csillagrendszerek többségének közepében egy szupermasszív fekete lyuk található. Erre a Tejútrendszer tökéletes példaként szolgál, ugyanis a centrumban elhelyezkedő, a Földtől 26 ezer fényévre lévő Sagittarius A* tömege 4 milliószor nagyobb a Naphoz viszonyítva.

A kutatócsapat az aktív galaktikus nukleuszokból (AGN) származó gamma-kitöréseket tanulmányozta. Ezek az energiával teli objektumok a galaxisok közepén helyezkednek el, életciklusuk során pedig óriási mennyiségű fényt lövellnek ki magukból, miközben a közelben lévő fekete lyukak felemésztik a kozmikus anyagokat.

Leggyakrabban ezek az emissziók véletlenszerűen játszódnak le, a tudósok azonban egy előrejelezhető mintát fedeztek fel, így valószínű, hogy egy eddig ismeretlen mechanizmus állhat a jelenség hátterében.

A kutatók a NASA Fermi Gamma-ray Űrteleszkóp egy évtized alatt összegyűjtött adatait elemezték, amelyeken valóban észlelhető volt a periodicitás. Az asztronómusok feljegyezték, hogy 11 AGN rendelkezett ciklikus gamma-jelekkel, melyek minden két évben ismétlődtek.

„Eddig összesen két gamma-kitörésnél mutattuk ki egyértelműen a rendszeres változásokat. 11 más forrásból származó galaxis esetében szintén hasonló jelenségek játszódhatnak le. Ahhoz, hogy megerősíthessük eredményeinket, még több adatot kell analizálnunk.”

mondta Sara Buson, a tanulmány egyik társszerzője.

A másik társszerző, Marco Ajello szerint a furcsa gamma-sugárzásokra többféle magyarázat is lehet, melyek közül a legvalószínűbb az, hogy a galaxisok centrumában lévő két fekete lyuk szimbiózisa válthatja ki ezeket a kitöréseket:

„Ha meg tudnánk érteni, mi közük lehet pontosan a fekete lyukaknak ezekhez a folyamatokhoz, tisztább képet kaphatnánk a galaxisok keletkezéséről.”

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/ilyen-fotot-meg-biztosan-nem-lattal-a-vilagegyetemrol/

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.